Koniec lata to doskonała pora na mały detoks. I nie mamy tu na myśli żadnych diet sokowych. Po tygodniach ekspozycji na słońce, Twoja skóra głowy (tak, jej też należy się trochę uwagi!) wręcz prosi się o odświeżający peeling – taki domowy, z octem jabłkowym, sprawdzi się tu doskonale.
Podobnie jak pory na twarzy, również skóra głowy wymaga regularnego oczyszczenia z łoju, brudu czy pozostałości kosmetyków. Zatkane mieszki włosowe skutkować będą bowiem ciężkimi, matowymi włosami, spowolnionym ich wzrostem, a nawet wypadaniem. Ratunek przyniesie scrub z octem jabłkowym według naszego przepisu, który nie tylko pomoże pozbyć się zanieczyszczeń, ale za sprawą jego składników, działać będzie również przeciwłupieżowo oraz przywróci właściwe pH skóry głowy.
Korzyści stosowania octu jabłkowego na skórę głowy
Jeśli na co dzień sięgasz po drogeryjne kosmetyki do włosów, jest całkiem duża szansa, że Twój szampon napakowany jest parabenami, siarczanami i innymi związkami chemicznymi. Te, z czasem odkładać się będą na skalpie, powodując wszystkie wymienione wyżej nieprzyjemności.
Twoje włosy wyglądają na pozbawione życia? Jeśli odpowiedź brzmi: “Tak!”, to znak, że skórze głowy przyda się taka kuracja.
Peeling z octem jabłkowym delikatnie oczyści z nabudowanej warstwy zanieczyszczeń i usunie martwe komórki naskórka, obciążające włosy. Taki scrub, nie dość, że prosty w przygotowaniu, odblokuje mieszki włosowe, poprawi krążenie krwi, pobudzi wzrost włosów i usunie bakterie.
I choć nadal dysponujemy ograniczoną liczbą badań naukowych potwierdzających skuteczność octu jabłkowego jako kosmetyku, od lat z powodzeniem stosujemy go w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.
Stosowany zewnętrznie, ocet jabłkowy:
- ZŁUSZCZA SKÓRĘ: ocet jabłkowy naładowany jest naturalnymi kwasami organicznymi, dzięki czemu delikatnie usuwa martwy naskórek, pozostawiając skalp zdrowy i czysty.
- PRZYWRACA RÓWNOWAGĘ pH SKÓRY: a w rezultacie sprawia, że skalp funkcjonuje, jak powinien – czyli produkuje właściwą ilość sebum. Zapobiega również przerostowi drożdżaków, które powodują łupież.
- OCZYSZCZA MIESZKI WŁOSOWE: a dodatkowo, przeciwzapalne właściwości octu jabłkowego sprawdzą się szczególnie dobrze, gdy zmagamy się z łuszczeniem skóry i jej zaczerwienieniem.
Zwłaszcza w połączeniu z innymi oczyszczającymi składnikami, jak np. sól himalajska, olej kokosowy czy olejki eteryczne. Sól zawiera witaminy i minerały, które poprawią kondycję skóry głowy i odżywią włosy tuż u ich podstawy, olej kokosowy natomiast pomoże przywrócić nawilżenie, którego pozbawić mógł ocet jabłkowy.
PEELING DO SKÓRY GŁOWY Z OCTEM JABŁKOWYM
Czas przygotowania: 5 minut
Składniki:
- 1/4 szklanki soli himalajskiej, drobno zmielonej
- 1 łyżka żywego octu jabłkowego – ZNAJDZIESZ TUTAJ
- 1 łyżka nierafinowanego oleju kokosowego, płynnego – ZNAJDZIESZ TUTAJ
- 1 łyżeczka miodu
- 15 kropli grejpfrutowego olejku eterycznego (lub innego dowolnego olejku)
Przygotowanie:
Umieść wszystkie składniki w miseczce i dokładnie wymieszaj.
Jak używać octowego peelingu do skóry głowy?
1. Wskocz pod prysznic i zmocz włosy wodą. Odciśnij z włosów nadmiar wody.
2. Używając opuszków palców, nabierz peeling w ilości odpowiadającej 1-2 łyżkom stołowym, a następnie rozetrzyj go w dłoniach.
3. Zaczynając od linii włosów, delikatnie wmasowuj peeling w skórę, przesuwając się w kierunku tyłu głowy. Scrub nie zawiera mydła, więc nie będzie pienił się jak szampon.
4. Kiedy dotrzesz do tyłu głowy, wykonaj masaż ponownie, tym razem w kierunku do linii włosów.
5. Jeśli masz długie włosy, pochyl się głową do dołu, tak by dokładnie wymasować tył głowy.
6. Pozostaw miksturę na głowie na 1-2 minuty, po czym zmyj dokładnie wodą. Następnie umyj skórę głowy szamponem (nawet 2-krotnie!), a na włosy nałóż odżywkę.
Peeling do skóry głowy z octem jabłkowym – pytania i odpowiedzi
1. Jak często wykonywać peeling skóry głowy?
To zależy od tego, jakich produktów i w jakiej ilości używasz do pielęgnacji i stylizacji włosów. Najczęściej 2 razy w miesiącu będzie optymalnie.
2. Czy peeling octowy może podrażnić skórę głowy?
Jak Twoja skóra na twarzy, skóra głowy również może być wrażliwa na pewne składniki. Ocet jabłkowy to produkt kwasowy, zawierający kwasy organiczne, zatem może wywołać uczucie delikatnego mrowienia, a w niektórych przypadkach – także pieczenia. Jeśli tak się dzieje, przed aplikacją peelingu wymieszaj go z 1-2 łyżkami wody. Im bardziej rozcieńczony, tym mniejsze będzie ryzyko podrażnienia. Proporcje zawsze dostosuj do kondycji swojej skóry głowy.
3. Czy muszę umyć włosy szamponem wykonaniu peelingu?
Umycie włosów jest zalecane. Jeśli zrezygnujemy z tego etapu, skończyć możemy z ich nieświeżym wyglądem (olej kokosowy!). Będzie to tym bardziej widoczne, im cieńsze i rzadsze są włosy. Poza tym myjąc włosy szamponem, skuteczniej pozbędziemy się soli z pukli.
4. Czy mogę użyć peelingu octowego przy włosach farbowanych?
Zarówno sól, jak i ocet jabłkowy, mogą delikatnie wpłynąć na kolor włosów. Zanim zastosujesz peeling na całą skórę głowy, przetestuj go na mniejszym fragmencie, najlepiej na mniej widocznych kosmykach.
5. Jak długo mogę przechowywać ten peeling?
W szczelnie zamkniętym opakowaniu, w lodówce, do tygodnia.
6. Czy mogę zastąpić olej kokosowy innym olejem?
Tak! Zgodnie z preferencjami, użyj oliwy, oleju lnianego czy innego, dowolnego.
7. Czy mogę użyć soli stołowej zamiast soli himalajskiej?
Jasne! Taka sól będzie odrobinę uboższa w składniki mineralne, ale również, tak samo skutecznie pomoże oczyścić skórę głowy.
8. Czy mogę użyć cukru zamiast soli?
Jak najbardziej. Polecamy cukier trzcinowy.
Skomentuj: