Darmowa wysyłka od 199 zł
sklep@super-racjonalni.pl 795 293 590 (pon. - pt. 9:00 - 16:00)

Olej kokosowy na włosy – jak stosować, wskazówki i przepisy na maski

kobieta stosuje olej kokosowy na włosy

Chyba każdy marzy o bujnych i zdrowych włosach. Jednak w drodze po piękną czuprynę, większość z nas zapomina o prostych i naturalnych sposobach. Jednym z niezwykle wartościowych produktów prosto z kuchennej szafki jest olej kokosowy – remedium niemalże na wszystko. Olej ten zyskał niesamowitą sławę i już od lat jest jednym z najczęściej wybieranych tłuszczów. 

Nie wiesz jeszcze o co ten cały hałas? 

Otóż olej kokosowy przyśpiesza spalanie tłuszczu i wspomaga odchudzanie, zwalcza bakterie, doskonale usuwa makijaż, sprawdzi się jako wybielająca pasta do zębów i wiele, wiele innych. Choć moglibyśmy się nieźle rozpisać na temat licznych zastosowań oleju kokosowego, skupimy się dzisiaj na włosach.

Dowiedz się, dlaczego olej kokosowy na włosy może sprawdzić się lepiej od gotowych odżywek i szamponów, i w jaki sposób włączyć go do codziennej pielęgnacji.

Jakie właściwości ma olej kokosowy?

Dawno temu, kiedy ludzie używali tylko naturalnych substancji, olej kokosowy był jednym z najczęściej używanych produktów zdrowotnych i kosmetycznych. Także dziś wiele badań wskazuje, że olej kokosowy ma niezwykle korzystne działanie na organizm człowieka. Pozytywnie wpływa na nasze zdrowie:

  • wspomagając trawienie i spalanie tłuszczu oraz proces pozbywania się zbędnych kilogramów (1,2,3,4),
  • zmniejszając objawy choroby Alzheimera (5),
  • będąc źródłem antyoksydantów (6),
  • poprawiając zdrowie jamy ustnej (7),
  • a wykazując działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, skutecznie łagodzi wiele problemów skórnych – łuszczycę, łupież, oparzenia czy zapalenia (8,9).

Dzięki temu, że olej kokosowy posiada szerokie spektrum właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych, coraz częściej wykorzystywany jest również w celach kosmetycznych. 

Moc zawartych w oleju kokosowym przeciwutleniaczy może spowalniać procesy starzenia się skóry, a wysoka zawartość kwasów tłuszczowych, wpływa odżywczo na włosy pozbawione blasku oraz ze skłonnością do łupieżu

Olej kokosowy zawiera wiele wartościowych składników, które wpływają na lepszą kondycję włosów i dobry stan skóry głowy.

Jak olej kokosowy działa na włosy?

Codzienne mycie włosów, suszenie, szczotkowanie czy stylizacja – wszystko to niszczy włosy i sprawia, że są spuszone, połamane i przesuszone.

Aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, warto dowiedzieć się więcej na temat ich budowy. Każdy włos składa się z trzech warstw:

  • warstwy rdzennej – miękka, centralna część trzonu włosa. Co ciekawe, we włosach cienkich może ona praktycznie nie występować.
  • warstwy korowej – najgrubsza warstwa włosa. To tu znajdują się proteiny i barwnik odpowiadający za kolor czupryny.
  • warstwy naskórka –  to twarda, zewnętrzna warstwa chroniąca włos. Składa się z dachówkowo ułożonych łusek.

Naskórek umożliwia wodzie, olejom i wszelkim składnikom odżywczym przedostanie się do głębi włosa, ale i ich utratę. Chroni też delikatne proteiny, które są głównym budulcem włosów. Stanowi pierwszą linię obrony. Niestety sam również może ulec uszkodzeniu – głównie przez warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, szczotkowanie, suszenie czy nawet mycie. 

Co więcej, im starszy i dłuższy włos, tym bardziej jego naskórek podatny jest na uszkodzenia. Tracimy wtedy cenne proteiny (16,17,18).

Tutaj pomocny okazać się może właśnie olej kokosowy, który w dużej mierze chroni przed uszkodzeniami naskórka włosa – podczas czesania grzebieniem lub szczotką, czy ogólnie – każdego zabiegu, który naraża nasze włosy na tarcie. Nawilżające działanie oleju redukuje siłę tarcia, co w następstwie zmniejsza ryzyko zniszczenia naskórka włosa.

Dlaczego to właśnie olej kokosowy sprawdzi się na włosy?

Wszystko sprowadza się do unikalnej kompozycji kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym. 

Olej kokosowy składa się głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych o łańcuchach średniej długości, znanych również jako średniołańcuchowe trójglicerydy MCT. Aż 44-52% oleju kokosowego stanowi kwas laurynowy. Co sprawia, że jest on tak wyjątkowy? Jego cząsteczki są bardzo zbliżone do protein, które są głównym budulcem naszych włosów. 

Za sprawą drobnocząsteczkowej i prostołańcuchowej budowy, skutecznie przenika on w głąb włosa:

  • redukując utratę protein,
  • odżywiając go od środka,
  • chroniąc przed przesuszeniem.

Czy zatem każdy olej ma takie właściwości?

Zdecydowanie nie. 

Nie każdy olej ma taką sama budowę i nie każdy tak samo będzie przenikał do głębi włosów. Im bardziej olej będzie w stanie wniknąć we włosy, tym bardziej staną się one gładkie, nawilżone i lepiej będą się układać. Co cechuje olej kokosowy, to jego drobnocząsteczkowa budowa, która sprawia, że doskonale przedostaje się on przez naskórek do kory włosów (10). Użyty przed myciem, chroni przed utratą protein z włosów. 

Poparcie stanowi badanie, w którym przed lub po myciu włosów, aplikowano oleje: kokosowy, słonecznikowy i mineralny (19). Aby ocenić, który z nich najlepiej chroni włosy, naukowcy zmierzyli utratę protein podczas każdego z tych zabiegów. Odkryli wtedy, że olej kokosowy stanowi zdecydowanie lepszą ochronę niż oba pozostałe oleje. W rzeczywistości, olej kokosowy wypadł najlepiej we wszystkich ich testach, redukując utratę protein zarówno we włosach zdrowych, jak i rozjaśnianych, poddanych zabiegom chemicznym i narażonym na promieniowanie UV. Z drugiej strony, oleje słoneczny i mineralny nie były tak efektywne w tej kwestii.

Jak dokładnie olej kokosowy działa na włosy?

Nasze kosmyki stają się najbardziej podatne na uszkodzenia, właśnie gdy są wilgotne. Wynika to z subtelnych zmian, jakie następują w strukturze włosa, gdy ten absorbuje wodę. Kiedy zmoczysz włosy, kora nasiąka wodą i puchnie, powodując zmiany w budowie naskórka – ułożone zakładkowo, płaskie łuski odchylają się. To sprawia, że zdecydowanie łatwiej o uszkodzenie, zwłaszcza podczas rozczesywania czy stylizacji.

Olej kokosowy zaaplikowany na włosy przed myciem, tworzy powłokę, która blokuje przenikanie wody w głąb włosa. Część oleju kokosowego wchłonięta zostaje przez włosy. Olej jest hydrofobowy (“nie lubi wody”) – nie miesza się z wodą. Minimalizuje zatem tendencję kory włosów do nasiąkania wilgocią. To z kolei redukuje zakrzywianie się łusek naskórka do góry, co chroni naskórek przed kruszeniem, a co za tym idzie – utratą protein.

Co więcej, jeśli przed myciem wmasujesz we włosy olej kokosowy, stworzy on na nich powłokę, dzięki której staną się nie tylko  bardziej miękkie, gładkie, ale i mniej podatne na uszkodzenia wskutek tarcia, np. podczas rozczesywania.

Należy zdać sobie sprawę, że olej kokosowy jest w tej kwestii wyjątkowy

Niewiele jest olejów, które cechuje zbliżona do protein włosowych, drobnocząsteczkowa budowa, umożliwiająca cząsteczkom tak efektywne przenikanie do głębi włosów. 

Ponadto, badania pokazują, że olej ten wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające (11,12,13). Nic więc dziwnego, że uważany jest za numer jeden w pielęgnacji włosów. 

Olej kokosowy na włosy – zastosowanie

W czym olej kokosowy sprawdza się najlepiej?

Przede wszystkim, olej kokosowy pomoże zapuścić długie, lśniące włosy. I chociaż nie wpływa bezpośrednio na porost włosów, to poprawia ich ogólną kondycję poprzez:

  • nawilżenie i redukcję złamań,
  • ochronę przed utratą protein i uszkodzeniami, gdy włosy są wilgotne,
  • ochronę przed zniszczeniem spowodowanym przez warunki atmosferyczne.
scena z przygotowania maseczki do włosów na bazie soku z cytryny i oleju kokosowego - kobieca dłoń trzyma drewnianą łyżeczkę z nierafinowanym olejem kokosowym; w tle aloes, cytryny i awokado, ręcznik i grzebień

Ponadto olej kokosowy:

  • Pomaga zregenerować włosy farbowane

Aplikacja oleju kokosowego na włosy tuż po wizycie u fryzjera, może pomóc zminimalizować zniszczenia powstałe podczas farbowania. Olej kokosowy sprawi, że włosy odzyskają blask, będą wyglądały zdrowo, a kolor będzie utrzymywał się dłużej. Częstą praktyką jest również aplikacja oleju na godzinę przed zabiegiem. Ochroni to przed ewentualnym uszkodzeniem, ale i wzmocni efekt koloryzacji.

  • Ujarzmi rozdwojone końcówki

Choć nic nie ocali rozdwojonych już końcówek włosów, a na ratunek przyjść mogą jedynie nożyczki, to olej kokosowy doskonale pomoże je tymczasowo wygładzić, dzięki czemu włosy nie będą wyglądały na postrzępione. Potrzebujesz szybkiego efektu? Rozgrzej odrobinę oleju w dłoniach i wetrzyj w końce. Nabłyszczysz je, wygładzisz i oswoisz puszenie.

  • Idealnie sprawdzi się latem

Ciepło słoneczne otwiera naskórek, dzięki czemu wartościowe składniki zawarte w oleju kokosowym jeszcze lepiej wnikają we włosy. Badania pokazują, że zawiera on naturalny filtr odpowiadający SPF 8 (14), który pomoże zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniem przez słońce. Olej kokosowy chroni włosy także przed wysychaniem lub łamaniem się, wywołanym przez słoną wodę i chlor.

  • Pomaga w walce z łupieżem

Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i nawilżające oleju kokosowego, sprawiają, że może on skutecznie zmniejszyć ilość pojawiającego się na głowie łupieżu. Co więcej, nakładanie oleju kokosowego na skórę głowy może ją odżywić i  zmniejszyć łuszczenie się. Należy zachować tu jednak umiar i obserwować reakcję skóry głowy.

  • Sprawdzi się w stylizacji włosów

Używanie oleju kokosowego do stylizacji włosów to doskonały sposób na ujarzmienie niesfornych, elektryzujących się i podatnych na plątanie kosmyków. Można go także nakładać jako żel, by zatrzymać puszenie. Co więcej, warto nanieść odrobinę oleju kokosowego przy zabiegu prostowania włosów, jako naturalny środek chroniący przed ciepłem.

Jak stosować olej kokosowy w pielęgnacji włosów?

Jeden z najbardziej uniwersalnych olejów – olej kokosowy – może zdziałać cuda użyty przed myciem włosów, jako odżywka, maska, czy nawet do stylizacji. Poznaj 5 prostych sposobów, by odżywić swoje pukle z olejem kokosowym:

1. Olej kokosowy przed myciem włosów:

zaaplikowany przed szamponem może zminimalizować nasiąkanie włosów wodą, co w rezultacie uchroni je przed zniszczeniem, puszeniem się i przesuszeniem (15). 15-30 minut przed myciem nałóż niewielką ilość oleju, od połowy długości włosów po same końce.

2. Odżywka do włosów:

jak każda dobra odżywka, również olej kokosowy może wzmocnić włosy i zapobiec ich zniszczeniu. Możesz użyć go jako alternatywę dla drogeryjnych kosmetyków lub po prostu dodać kilka kropli roztopionego oleju do swojej ulubionej odżywki, by osiągnąć efekt jeszcze bardziej gładkich włosów.

3. Remedium na łupież:

olej kokosowy działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co sprawia, że sprawdzić się może w walce z łupieżem. Co więcej, zaaplikowany na skórę głowy, przenika głęboko do naskórka, nawilżając go i kojąc. Wmasuj w skórę głowy niewielką ilość oleju, pozostaw na 15 minut, po czym zmyj szamponem.

4. Produkt do stylizacji włosów:

odrobina (naprawdę odrobina!) oleju kokosowego może rozwiązać problem elektryzujących się włosów. Aby ułatwić wchłonięcie oleju w kosmyki, pamiętaj by aplikować go na lekko wilgotne włosy. Resztę produktu z dłoni wetrzyj w końcówki – sprawdzi się jako serum chroniące przed rozdwajaniem.

5. Maska do włosów:

 jeśli Twoje włosy potrzebują ultra odżywczej pielęgnacji, wmasuj w nie łyżeczkę lub dwie oleju kokosowego. Pozostaw na kilka godzin (nałóż czepek i owić ręcznikiem dla lepszego efektu), lub nawet całą noc, po czym zmyj szamponem i zaaplikuj swoją ulubioną odżywkę. Po takim zabiegu Twoje włosy będą jedwabiste i nawilżone.

Olej kokosowy – przepisy na maski

Olej kokosowy to prawdziwie naturalny kosmetyk do pielęgnacji włosów: zawiera kwas laurynowy – wyjątkowy rodzaj kwasu tłuszczowego, który przenika przez strukturę włosa, wspierając jego wzrost i nawilżając go. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wykorzystywany jest w domowych maskach do włosów, będąc ich podstawowym składnikiem. 

Co równie ważne, pozostałe składniki takich odżywczych masek, bez problemu znaleźć można we własnej kuchni i przygotować miksturę dosłownie w pięć minut. Niezależnie od tego czy Twoje włosy są matowe, czy łamią się ich końce, odpowiednia maska ​​do włosów z olejem kokosowym może przywrócić im idealną kondycję. 

Oto kilka sposobów na zastosowanie oleju kokosowego, które poprawią zdrowie i wygląd włosów.

infografika przedstawiająca 9 przepisów na maski do włosów z olejem kokosowym

Jeśli Twoje włosy są kruche: spróbuj oleju kokosowego i oleju rycynowego

Sam olej kokosowy działa naprawdę genialnie, ale dodanie do niego innego wartościowego oleju, np. oleju rycynowego, może dodatkowo spotęgować jego działanie. Nie ma naukowego dowodu na to, że olej rycynowy pomaga we wzroście włosów, ale zawarte w nim kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze pomagają nawilżyć suche, łamliwe włosy, zmniejszając tym samym ich podatność na uszkodzenia, a tym samym, pomagając je zapuścić.

Oto przepis na maskę na suche włosy:

  • Wymieszaj 2 łyżki oleju kokosowego i 2 łyżki oleju rycynowego.
  • Na zwilżone włosy nałóż miksturę.
  • Pozostaw maskę na włosach na 15-20 minut lub na całą noc (pamiętaj, aby położyć ręcznik na poduszce, aby olej jej nie zabrudził).

Aby uzyskać najlepsze efekty, możesz powtarzać zabieg do trzech razy w tygodniu.

Jeśli masz tłuste włosy: spróbuj oleju kokosowego i soku z cytryny

Sok z cytryny jest doskonałym środkiem czyszczącym i kontrolującym wydzielanie sebum. Właściwości przeciwgrzybicze soku sprzyjają zdrowiu skóry głowy, zmniejszając przetłuszczanie włosów, usuwając wszelkie zabrudzenia i nie dopuszczając do zablokowania porów. To połączenie pomaga również w walce z łupieżem, zmniejsza swędzenie i utrzymuje miękkość włosów.

Oto przepis na maskę na tłuste włosy: 

  • Rozpuść 1 łyżkę oleju kokosowego, a następnie wymieszaj z 1 łyżką soku z cytryny. 
  • Opcjonalnie możesz dodać także 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego, aby uzyskać dodatkowe korzyści w walce z łupieżem.
  • Taką mieszankę nałóż na suche włosy i skórę głowy. Pozostaw na 15 minut.
  • Na koniec umyj włosy szamponem i wysusz.

Dla uzyskania zadowalających rezultatów, warto stosować tę maskę dwa razy w tygodniu.

Jeśli masz wrażliwą skórę głowy: spróbuj oleju kokosowego i żelu z aloesu

Żel z aloesu skutecznie pomaga zmniejszać blizny potrądzikowe i łagodzić oparzenia słoneczne, ale czy wiesz, że może również ukoić wrażliwą skórę głowy? Aloes ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu zarówno skóra głowy, jak i włosy będą zdrowsze. Dodatkowo wspaniale nawilża. Zawarte w aloesie witaminy A, C i E łagodzą swędzenie i usuwają łupież, a także stymulują wzrost włosów.

Oto przepis na maskę na wrażliwą skórę głowy:

  • Wymieszaj 1 łyżkę oleju kokosowego i 2 łyżki żelu z aloesu.
  • Wmasuj w skórę głowy, a następnie nanieś na włosy.
  • Pozostaw maskę na 15 minut, spłucz letnią wodą i umyj włosy delikatnym szamponem. 

Nakładaj tę mieszankę raz lub dwa razy w tygodniu. Wypróbuj ją także noc, aby uzyskać najlepszy efekt.

Jeśli Twoje włosy są matowe: spróbuj oleju kokosowego i octu jabłkowego

Ocet jabłkowy znany jest jako świetny zamiennik szamponu, który wykorzystywany jest nierzadko do codziennego mycia włosów. Zawarte w nim kwasy organiczne, enzymy, aminokwasy i inne składniki odżywcze, pomagają zrównoważyć poziom pH włosów, a jednocześnie przywracają matowym włosom blask, miękkość i siłę.

Oto przepis na maskę na matowe włosy:

  • Połącz 2 łyżki oleju kokosowego i 1 łyżkę octu jabłkowego.
  • Następnie nałóż mieszankę na wilgotne lub suche włosy. 
  • Możesz również dodać 2 łyżki miodu, aby dodatkowo odżywić włosy i/lub kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, aby zrównoważyć nieco zapach octu jabłkowego.
  • Maskę pozostaw na włosach na 15-20 minut, spłucz, po czym kontynuuj rutynową pielęgnację włosów.

Warto stosować ten zabieg raz w tygodniu.

przycisk do artykułu o occie jabłkowym na włosy

Jeśli twoje włosy są kręcone: spróbuj oleju kokosowego i awokado

Awokado najczęściej trafia na nasze talerze, jednak warto aplikować je także na nasze włosy. Znajdujące się w tym owocu witaminy, kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze sprawiają, że jest on świetnym składnikiem wzmacniającym, regenerującym i odżywiającym kręcone włosy.

Oto przepis na maskę na kręcone włosy: 

  • Pokrój dojrzałe awokado średniej wielkości na kawałki i rozgnieć je w misce. 
  • Do gładkiej masy z awokado dodaj 1 łyżkę oleju kokosowego i wymieszaj.
  • Nałóż mieszankę na suche lub wilgotne włosy, wmasowując je w skórę głowy i pokrywając nią wszystkie pasma. 
  • Pozostaw maskę na 15-20 minut, spłucz i zmyj szamponem oraz odżywką. 

Używaj tej maski raz lub dwa razy w tygodniu.

Jeśli masz mocno kręcone i suche włosy: spróbuj oleju kokosowego i banana

Jeśli Twoje włosy są mocno kręcone, a przy tym także suche, wypróbuj mieszankę z oleju kokosowego i banana. Banany zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy i potasu, które odżywiają, zmiękczają i chronią włosy przed rozdwajaniem się i łamaniem.

Oto przepis na maskę na mocno kręcone i suche włosy: 

  • Dojrzałego banana obierz i posiekaj, a następnie wrzuć do blendera.
  • Dodaj 1 łyżkę oleju kokosowego, całość zmieszaj na gładką masę.
  • Wmasuj mieszankę we włosy i pozostaw na 10–15 minut.
  • Spłucz i kontynuuj normalną pielęgnację włosów. 

Taką mieszankę stosować można 1-2 razy w tygodniu.

Jeśli masz cienkie włosy: spróbuj oleju kokosowego i żółtka

Osoby posiadające kruche i przerzedzone włosy, powinny używać tej maski do zabezpieczenia kosmyków przed utratą wilgoci. Olej kokosowy nada natychmiastowego połysku, a żółtko pomaże naprawić i odżywić włosy.

Oto przepis na maskę na cienkie włosy: 

  • Połącz 1 żółtko z 2 łyżkami płynnego oleju kokosowego.
  • Możesz również dodać 1 łyżkę miodu, aby uzyskać dodatkową wartość odżywczą.
  • Całość wymieszaj do uzyskania gładkiej masy.
  • Zwilż włosy i podziel je na części, nałóż maskę i przykryj czepkiem.
  • Pozostaw na 15-20 minut, a następnie spłucz letnią wodą. 

Stosuj maskę co 2 tygodnie.

Jeśli Twoje włosy są zniszczone: spróbuj oleju kokosowego i miodu

Miód czyni cuda dla skóry, nic więc dziwnego, że tak samo działa na włosy. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające mogą przywrócić włosom odpowiedni poziom nawilżenia. Cukry proste zawarte w miodzie odżywiają włosy i sprawiają, że są one naturalnie gładkie, sypkie i nie zwijają się w tzw. “strączki”.

Oto przepis na maskę na cienkie włosy: 

  • Podgrzej po 1 łyżce oleju kokosowego i miodu.
  • Zmniejsz temperaturę i mieszaj, aż mikstura stanie się płynna i jednolita.
  • Dodaj więcej oleju kokosowego, jeśli mieszanka jest zbyt lepka.
  • Przed nałożeniem na wilgotne włosy, pozwól masce ostygnąć, a następnie zaaplikowaną pozostaw na włosach przez 40 minut.
  • Spłucz ją letnią wodą i zmyj szamponem. 

Stosuj taką mieszankę co najmniej dwa razy w tygodniu.

Do wszystkich typów włosów sprawdzi się: maska z oleju kokosowego i oliwy z oliwek

Mieszanka oleju kokosowego i oliwy z oliwek regeneruje zniszczone włosy i wzmacnia cienkie, kruche pasma. Udowodniono, że kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze zapobiegają łamaniu się włosów i wzmacniają wszystkie ich typy.

Przepis na uniwersalną maseczkę na włosy: 

  • Wymieszaj 1 łyżkę oliwy i 2 łyżki oleju kokosowego.
  • Mieszankę wetrzyj we włosy, a następnie pozostaw na 30–45 minut (lub nawet na noc).
  • Spłucz włosy, umyj szamponem i zaaplikuj odżywkę. 

Stosuj raz w tygodniu.

Do wszystkich typów włosów sprawdzi się: olej kokosowy dodany do ulubionej odżywki

Dodany do odżywki olej kokosowy sprawia, że będzie ona jeszcze bardziej odżywcza. Olej kokosowy ma działanie okluzyjne, co oznacza, że zatrzymuje wartościowe składniki odżywki we włosach, umożliwiając im dłuższą i skuteczniejszą penetrację struktury włosa. Przed spłukaniem mieszanki poczekaj co najmniej 15 minut lub nawet godzinę – im dłużej, tym bardziej miękkie będą Twoje włosy.

Jak zmyć olej kokosowy z włosów?

Zwróć uwagę na ilość oleju kokosowego, jaką wykorzystujesz do produkcji masek włosowych. Ilość potrzebnego oleju kokosowego zależy od długości i rodzaju włosów. Pamiętaj także, aby po zastosowaniu oleju kokosowego, zawsze porządnie umyć włosy i skórę głowy, aby oczyścić je z nagromadzonego oleju.

Jak to zrobić najłatwiej? 

  • Spłucz miksturę z włosów ciepłą wodą.
  • Wmasuj we włosy i skórę głowy dowolną, emolientową odżywkę (bez silikonów!)
  • Pozostaw odżywkę na włosach przez 5-10 minut.
  • Zmyj odżywkę ciepłą wodą.
  • Umyj dwukrotnie skórę głowy szamponem.

Olej kokosowy na włosy – wskazówki

słoik oleju kokosowego i słoiczek maski na włosy z awokado, oleju i aloseu

Oto kilka pomocnych rad, które pozwolą maksymalnie skorzystać z właściwości oleju kokosowego na włosy, pomagając uniknąć wpadek.

  • Aplikuj z umiarem. Chociaż olej kokosowy jest stosunkowo lekki, nałożony w nadmiarze może obciążyć włosy i sprawić, że będą wyglądały na matowe i przetłuszczone. Aby temu zapobiec, zacznij od niewielkiej ilości – nie więcej niż jedna łyżeczka, i rozprowadź go delikatnie od połowy długości włosów, po same końce.
  • Uważaj na skórę głowy. Choć część osób doświadcza złagodzenia suchości skóry głowy po aplikacji oleju kokosowego, pozostali zmagają się z jej podrażnieniem i zapchanymi porami. Jeśli nie używałaś/używałeś jeszcze oleju koksowego na skalp, podejdź do tego z ostrożnością i zastosuj niewielką ilość.
  • >Dokładnie zmyj. Aby pozbyć się resztek oleju kokosowego z włosów, spróbuj najpierw emulgacji emolientową odżywką – spłucz olej kokosowy z włosów ciepłą wodą, po czym wmasuj w nie odżywkę. Pozostaw ją na włosach na 5-10 minut, a następnie dwukrotnie umyj skórę głowy szamponem.
  • Użyj oleju w stanie płynnym. W temperaturze do 25°C olej kokosowy ma postać stałą i białą barwę. Powyżej 25°C staje się płynny i bezbarwny. Aby ułatwić jego aplikację na włosy, należy go odrobinę podgrzać – w kąpieli wodnej, mikrofalówce, czy nawet w dłoniach. W tej postaci lepiej uda się Tobie go wmasować w kosmyki.

Jaki olej kokosowy do pielęgnacji włosów wybrać?

Olej kokosowy od wieków uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów. Czemu zawdzięcza tak dobrą sławę? Wszystko za sprawą zawartej w nim, unikalnej kompozycji drogocennych kwasów tłuszczowych – kwasu kaprylowego, laurynowego i kaprynowego. Decydując się na wybór konkretnego oleju kokosowego, trzeba mieć jednak na uwadze kilka podstawowych cech, aby mieć pewność, że rzeczywiście jest on tak wartościowy.

Po pierwsze:

Powinien on być tłoczony na zimno, najlepiej ze świeżego miąższu uprawianych ekologicznie kokosów. Dzięki temu mamy pewność, że olej bogaty jest w cenne dla naszego zdrowia bioaktywne składniki. Zrezygnujmy z olejów tłoczonych z kopry czy wiórków, które poddawane są obróbce termicznej w wysokiej temperaturze, a tym samym zawierają zdecydowanie mniejszą ilość wartościowych kwasów tłuszczowych.

Po drugie: 

Wartościowy olej kokosowy jest nierafinowany, niebielony, nieperfumowany, o delikatnym smaku i zapachu kokosa – to gwarancja, że nie znajdziemy w nim żadnej chemii. Ważne, aby był tłoczony z miąższu kokosów tuż po zbiorach. Zwróć uwagę na miejsce, w którym olej kokosowy jest produkowany – najlepiej tam, gdzie naturalnie występują palmy kokosowe, np. na Filipinach. Sama uprawa powinna być ekologiczna i certyfikowana.

I po trzecie: 

Nie bez znaczenia jest także opakowanie, w jakim znajduje się wybrany przez nas olej kokosowy. Tym najlepszym, zarówno z przyczyn środowiskowych, jak i zdrowotnych, jest szklany słoik. Dlaczego nie plastikowe opakowanie? Plastik to tworzywo sztuczne zawierające polimery, które wydzielać mogą niebezpieczne dla naszego organizmu toksyny. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli możemy, unikajmy.

Czy olej kokosowy na włosy jest bezpieczny?

Niezależnie od tego, jaki masz typ włosów, odrobina oleju kokosowego nigdy nie zaszkodzi. Jednakże, w zależności od ich kondycji, nie każda czupryna tolerować będzie za każdym razem jednakowo tę samą jego ilość.

Jaki jest tego powód? 

Różne rodzaje włosów, różnie reagują na działanie oleju kokosowego. 

Olej kokosowy sprawdzi się lepiej nałożony na włosy cienkie i delikatne, od niskoporowatych po średnioporowate. Takie, które chcemy uchronić przed zniszczeniem, brakuje im blasku i nawilżenia. Małe cząsteczki oleju kokosowego zdecydowanie efektywniej wnikną w głąb włosów o niskiej porowatości, bez ubytków, niż nienasycone oleje o dużych cząsteczkach. Proteiny, które przenikną do głębi włosa, domykając jego łuski, dodadzą objętości, blasku, ale też zminimalizują ryzyko uszkodzenia i złamania podczas szczotkowania czy stylizacji.

Jeśli jednak Twoje włosy są wysokoporowate, przesuszone, sztywne i łamliwe, maskę z oleju kokosowego stosuj nie częściej niż raz na dwa tygodnie

Dlaczego? 

Olej kokosowy pomaga zatrzymać naturalnie występujące w kosmykach proteiny. Włosy wysokoporowate często nie mają wystarczającej ich ilości, przez co aplikacja oleju kokosowego skutkować może efektem wręcz przeciwnym do oczekiwanego – włosy staną się jeszcze sztywniejsze, mniej elastyczne i podatne na złamania. Na takim typie włosów – bardzo zniszczonych i o mocno odstających łuskach – często lepiej sprawdzają się oleje, które cechuje duży rozmiar cząsteczek – nienasycone, np. oleju słonecznikowego czy oliwy. Choć nie jest to regułą.

Ogólna zasada jest taka: niezależnie od typu włosów, sięgnij po olej kokosowy, gdy widzisz, że Twojej czuprynie brakuje blasku i nawilżenia. Pamiętaj jednak, że więcej wcale nie znaczy lepiej. Zacznij od niewielkiej ilości oleju i obserwuj jak zareagują na niego Twoje włosy. 

Dla cienkich i krótkich włosów odpowiednią ilością będzie 1 łyżeczka oleju, dla długich i gęstych będą to nawet 2 łyżki stołowe. 

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z olejem kokosowym, zaopatrz się w mały słoik i testuj.

Olej kokosowy na włosy – najlepszy naturalny kosmetyk?

Podobnie jak skóra, włosy są odzwierciedleniem zdrowia naszego organizmu, dlatego warto objąć je szczególną troską. Olej kokosowy może być w tym niezwykle przydatny – pomaga przywrócić zdrowie, siłę i blask włosów, a pierwsze efekty mogą być zauważalne już po pierwszej aplikacji.

Warto jednak zachować ostrożność i wybierać olej kokosowy wysokiej jakości – najlepiej nierafinowany, niebielony, nieperfumowany i pochodzący z ekologicznych upraw. To gwarancja maksimum właściwości pielęgnacyjnych płynących z oleju kokosowego. 

I choć na rynku mamy wiele produktów, które pomagają w odżywieniu i przywróceniu blasku naszym włosom, zarówno badania naukowe, jak i pozytywne rezultaty domowych kuracji sprawiają, że każdy, kto odkryje zalety oleju kokosowego na włosy, już nigdy nie zamieni go na drogeryjne kosmetyki.

Oceń artykuł:

Średnia: 4.3/5       Głosów: 30

Skomentuj:

Koszyk

Brakuje do bezpłatnej wysyłki 199,00 zł.

Brak produktów w koszyku.