Moringa to roślina, wokół której robi się coraz głośniej. Nic dziwnego. Mówi się, że te małe, zielone listki to doskonały sposób, by odżywić organizm, ale i wesprzeć funkcjonowanie układu immunologicznego. Włączenie liści moringa do codziennej diety będzie zmianą ku nowej, zdrowszej rutynie dnia, z której z pewnością skorzysta każdy, a kobiety w szczególności. Dlaczego?
Dalej w artykule rozbijemy to zagadnienie na kilka głównych punktów. Jeśli jednak interesują Cię ogólne właściwości tej rośliny – te, z powodu których moringa zyskała miano superfood (superżywności) – przeczytaj również nasz wpis “Moringa – właściwości i zastosowanie”.
Dlaczego moringa jest szczególnie dobra dla kobiet?
Korzyści zdrowotne płynące z regularnego spożywania moringi są doskonale udokumentowane, z coraz to nowszymi publikacjami naukowymi pojawiającymi się każdego roku. W wielu miejscach na świecie nazywana “cudownym drzewem”, nie bez powodu!
1. Moringa to naturalna multiwitamina
To, czym karmimy nasze ciało, karmi każdy z układów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Moringa jest bogata w witaminy A, C i E. Znajdziemy w niej również witaminy z grupy B. Trzy pierwsze nazywane są “witaminami przeciwutleniającymi”, które pomagają zwalczać stany zapalne i infekcje. Dodatkowo, zapobiegają mutacjom komórek, pomagając tym samym utrzymać je w zdrowiu (1,2,3).
Witamina E
Co więcej, witamina E jest również pomocnym narzędziem łagodzącym objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Jeśli nieobce są Tobie pojawiające się raz w miesiącu wzdęcia, rozdrażnienie i uczucie obrzmienia, moringa może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dowodem na to może być jedno z badań, przeprowadzone na 86 kobietach. Uczestniczki eksperymentu podzielono na 3 grupy. Pierwszej grupie podawano codziennie 200 mg witaminy D, drugiej 100 mg witaminy E, natomiast trzecia grupa otrzymywała jedynie placebo. Trwające dwa miesiące badanie wykazało, że zarówno witamina E, jak i D, w znaczącym stopniu zmniejszyły objawy PMS (4).
Witamina E to również częsty składnik suplementów diety, mających na celu poprawę wygląd skóry, włosów i paznokci. Dlatego moringa doskonale sprawdzi się jako składnik domowych maseczek.
Witaminy z grupy B
Bardzo ważną rolę w diecie odgrywają również witaminy z grupy B, które są niezbędne do wykorzystania energii z pożywienia – przemiany glukozy w energię. Energia ta dostarczana jest następnie np. do mózgu, co poprawia jego pracę i funkcje kognitywne. Niedobór tych witamin prowadzić może do rozdrażnienia czy przewlekłego zmęczenia.
- Witamina B1: uczestniczy w licznych procesach metabolicznych i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności układu nerwowego.
- Witamina B2 poprawia stan skóry, włosów i paznokci, wspomaga leczenie anemii, a także odgrywa kluczową rolę w pracy układu immunologicznego.
- Witamina B3 uczestniczy w syntezie hormonów płciowych (estrogenu, progesteronu i testosteronu), kortyzolu, tyroksyny i insuliny.
- Witamina B6 ma znaczenie dla prawidłowej pracy układu odpornościowego, nerwowego i sercowo-naczyniowego. Badania dowodzą także, że może łagodzić objawy PMS.
W liściach moringa znajdziemy wszystkie te witaminy.
Co więcej:
Liście tego cudownego drzewka zawierają 25 razy więcej żelaza niż szpinak, 4 razy więcej wapnia niż mleko i 3 razy więcej potasu niż banany (11). Kobiety narażone są szczególnie na niedobór żelaza, a ten prowadzić może do anemii. Wapń jest bardzo ważny w profilaktyce osteoporozy – choroby znacznie częściej dotykającej kobiet niż mężczyzn. Potas natomiast pomaga zachować zdrowe serce, silne mięśnie i mocny metabolizm.
2. Moringa poprawia humor
Wstałaś lewą nogą? Moringa może okazać się pomocna. W jaki sposób roślina ta wpływa na nasz nastrój? To skomplikowany proces, ale postaramy się przedstawić go w kilku kluczowych punktach. Przede wszystkim, pamiętać musimy, że nie ma jednego, wszechstronnego super produktu, który cudownie wyleczy każdą naszą dolegliwość. Codzienne, dobre nawyki budują zdrowie na lata, i to właśnie zbiór tych nawyków pomoże zachować witalność i dobre samopoczucie. Moringa jest jedynie jednym z puzzli w układance.
Liście moringi w diecie pomagają utrzymać równowagę neuroprzekaźników, co w rezultacie poprawia nastrój. Jak? Neuroprzekaźniki to związki chemiczne, za pomocą których neurony komunikują się między sobą. To one informują mózg, jak ma funkcjonować i które jego części mają w danym momencie pracować. Niezwykle istotna jest jednak ich równowaga. Głównym zadaniem neuroprzekaźników jest regulacja naszego nastroju, energii, snu czy zachcianek, a także wpływ na sprawność umysłową. Zarówno niedobór, jak i ich nadmiar, prowadzić może do zaburzeń funkcjonowania organizmu, głównie mózgu. Pojawić się mogą m.in. stany depresyjne, apatia lub nadpobudliwość, przewlekłe uczucie zmęczenia czy problemy z koncentracją.
Jedno z badań (4) wykazało, że moringa pomaga podnieść poziom serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiadającego za nastrój, pamięć i odpowiedź na stres. Podobnie jak ćwiczenia fizyczne wpływają na wydzielanie endorfin, i w rezultacie poprawić humor i zwalczyć stres, tak moringa wspiera wydzielanie serotoniny w podwzgórzu mózgu.
To, wraz z przeciwutleniającym działaniem moringi (pomaga zwalczyć stres oksydacyjny), sprawia, że w chwilach zwiększonego napięcia, czy to spowodowanych goniącymi nas terminami, czy niepewnymi czasami, moringa może poprawić nasze ogólne samopoczucie.
3. Moringa podgrzeje atmosferę w sypialni
Wyniki badań wykazują, że moringa to afrodyzjak (5). Poprawia również sprawność seksualną (6). Naukowcy nie są pewni, co sprawia, że roślinę cechuje takie działanie, ale przypuszczają, że dzieje się tak, ponieważ moringa może obniżyć poziom hormonów stresu. Kiedy jesteśmy mniej zestresowani, większa jest szansa na nastrój sprzyjający łóżkowym zabawom. Bogata wartość odżywcza liści moringa również może mieć tu spore znaczenie. Bo przecież kiedy jemy wartościowe posiłki bogate w witaminy i składniki mineralne, więcej mamy energii, którą spożytkować możemy na aktywności fizyczne.
Co więcej, moringa pomaga blokować aktywność mózgu, która przyczynia się do występowania zaburzeń seksualnych. Roślina ta pomaga też podnieść poziom testosteronu (15). Pamiętajmy, że choć testosteron to najważniejszy męski hormon płciowy, odgrywa również rolę w organizmie kobiety, gdzie jego działanie wpływa na nastrój i poziom libido.
Co powiesz zatem na codzienny koktajl z moringą?
4. Moringa jest bogata w żelazo
Anemia to zaburzenie, w którym liczba czerwonych krwinek (erytrocytów) we krwi nie jest wystarczająca do jej właściwego natlenienia. Często skutkuje przewlekłym zmęczeniem, zawrotami głowy i dusznościami. Co ciekawe, niedokrwistość znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Na świecie zmaga się z nią aż 33 % kobiet w wieku rozrodczym, i aż 40 % kobiet w ciąży (7). Wśród najczęstszych przyczyn anemii znajdują się niedobory składników odżywczych, głównie żelaza, ale i kwasu foliowego, witaminy B12 i A.
Badania opisują, że liście moringa, świeże lub sproszkowane, mogą pomóc zwalczyć niedobory żelaza (8,9). To doskonałe źródło tego mikroskładnika, ale i witamin A i C, które zwiększają jego przyswajalność. Wykazano również, że suplementując liście moringa osiągnięto wyższą skuteczność w podniesieniu poziomu żelaza, niż stosując popularne, konwencjonalne suplementy diety z cytrynianem żelaza (11).
5. Moringa może wspomóc laktację
Liczne badania wykazały, że moringa może zwiększyć ilość mleka u świeżo upieczonych mam. Podczas jednego z nich, przeprowadzonego wśród kobiet, które urodziły przed 37. tygodniem ciąży, zaobserwowano, że w grupie mam spożywających od 3. dnia po porodzie, 2 razy dziennie, kapsułkę zawierającą 250 mg liści moringa, nastąpił znacznie większy wzrost objętości produkowanego mleka, niż w grupie placebo (12). Takie działanie udokumentowano również u mam, które urodziły terminowo. W 2003 roku przeprowadzono badanie wśród kobiet, które urodziły między 37. a 42. tygodniem ciąży. Mamy stosujące raz dziennie 2 kapsułki (350 mg liści moringa w kapsułce), od 3. dnia po porodzie, także doświadczyły większej produkcji mleka w porównaniu z grupą placebo (13). Liście moringi uznane zostały za efektywny i bezpieczny sposób, by wspomóc laktację.
Co więcej, zaobserwowano nie tylko wzmożoną produkcję mleka sprawia, ale i jego lepszą jakość. Mleko mam, w diecie których występowała moringa, bogatsze było w szczególności w białko, ale i w tłuszcz, węglowodany i witaminę A, niż w grupie kontrolnej (14).
Jak włączyć moringę do diety?
To bardzo proste! Liście moringa w formie sproszkowanej zachowują swoje właściwości. Dostępne są w Polsce i dają wiele możliwości wykorzystania ich w kuchni.
Zrób herbatę…
Nie ma nic bardziej kojącego niż ciepła herbata. Sproszkowane liście zalej wodą w temperaturze 70-80 stopni. Dodaj do nich odrobinę miodu lub syropu z agawy. Moringa świetnie komponuje się również z limonką. Dokładnie wymieszaj. Pamiętaj, żeby wypić również cały proszek, który opadł na dno kubka. Szkoda wyrzucać bogactwo składników odżywczych, które w nim się znajduje.
… lub latte
Wolisz latte? Wlej do rondelka mleko, dodaj łyżeczkę moringi w proszku, dowolny słodzik i mieszając, podgrzewaj na średnim ogniu. Aby zachować większość mikroelementów, nie dopuść jednak do zagotowania.
Dodaj do smoothie/koktajlu
Liście moringi są świetnym składnikiem zarówno owocowych, jak i warzywnych soków i koktajli. Najprostszy przepis? 1 łyżeczka sproszkowanych liści moringa, 1 banan i szklanka mleka owsianego. Ten 3-składnikowy koktajl to pewniak, który zasmakuje każdemu.
Podkręć swój posiłek
Moringę w proszku dodać możesz do zupy albo posypać nią sałatkę. Możesz też wzbogacić nią sosy lub dipy. Możliwości jest wiele, pozwól sobie na kreatywność w kuchni 🙂
Podsumowanie
Liście moringa od wieków spożywane są, by dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych. Nasi przodkowie odkryli liczne właściwości lecznicze tej rośliny, a dzisiejsza nauka pozwala je zweryfikować i opisać. Teraz wiemy, że nazywana jest “cudownym drzewem” nie bez powodu!
Moringa to doskonały dodatek do diety każdej kobiety. Co więcej, nietrudno go włączyć do codziennych posiłków. Lubisz domowej roboty soki i koktajle? Następnym razem dodaj do nich łyżeczkę liści moringa w proszku. Sprawdź też nasze PRZEPISY i przekonaj się, jak łatwo jest odżywiać się zdrowiej.
Skomentuj: