Matcho, zrób miejsce dla moringi – kolejnego zielonego superfood o równie (jak nie bardziej!) imponujących właściwościach.
Moringa w proszku staje się coraz częstszym dodatkiem do żywności, a to za sprawą jej bogatego profilu odżywczego. Jej popularność rośnie jednak również w branży kosmetycznej, gdzie zarówno sproszkowane liście, jak i olej tłoczony z nasion tego”cudownego drzewa” (bo tak jest nazywane), docenione zostały za swoje zbawienne dla skóry działanie. Nawet starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy sięgali po moringę, aby zwalczać problemy skórne czy zwyczajnie zachować skórę w dobrej kondycji (1).
Co to właściwie jest moringa?
Typowa dla Nepalu, Pakistanu i Indii, Moringa Oleifera szybko zyskała zainteresowanie jako superfood na całym świecie. I jest ku temu powód. Od setek lat leczy się nią szereg różnych dolegliwości, w tym układu krwionośnego, immunologicznego, ze strony układu pokarmowego czy skóry. Co więcej, może okazać się zbawieniem w dzisiejszym, niestabilny środowiskowo i ubogim w wartości odżywcze świecie. Jest bowiem naturalnym źródłem wielu kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym: białka, witamin A i C, wapnia, potasu. Bogate w antyoksydanty i flawonoidy, liście moringi wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe.
Moringa w kosmetykach: jak działa na skórę i włosy?
1. Zwiększa naturalną produkcję kolagenu w skórze
Moringa jest bogata w witaminę C – jest jej w niej aż 7 razy więcej niż w pomarańczach (2)! Jest to doskonała wiadomość dla Twojej skóry, ponieważ potrzebuje jej ona do produkcji kolagenu. Witamina C wzmacnia ten proces, przyśpiesza również jej odnowę komórkową. To wspiera naturalną zdolność skóry do samonaprawy oraz pomaga zachować jej młodzieńczy i zdrowy wygląd na dłużej.
Witamina C odgrywa również kluczową rolę w stabilizacji kolagenu. To kofaktor dla głównych enzymów, które zabezpieczają i oddziałują na włókna kolagenu. Chroni również przed enzymami, które degradują kolagen wraz z procesem starzenia się. Witamina C wpływa zatem na elastyczność i jędrność skóry.
Pozytywny wpływ moringi na kolagen w skórze zaobserwowano podczas jednego z badań, któego uczestnicy aplikowali na twarz krem z ekstraktem z liści moringi. Po 3 miesiącach produkcja kolagenu wzrosła, a elastyczność skóry uległa poprawie (3).
2. Stanowi wsparcie przeciwko pierwszym objawom starzenia się
Każdego dnia nasza skóra narażona jest na stresory w postaci np. promieniowania UV czy zanieczyszczenia powietrza. W odpowiedzi na nie wytwarza tak zwane wolne rodniki, które niszczą jej komórki, atakując ich ważne części, jak DNA czy ścianę komórkową. To z kolei prowadzi do przedwczesnych zmarszczek, linii mimicznych czy utraty jędrności.
Za sprawą zawartych w morindze antyoksydantów, liście tego drzewa mogą okazać się pomocne, by dłużej cieszyć się młodzieńczym blaskiem Twojej cery. Witaminy A, C i te z grupy B, czy polifenole jak kwercetyna, rutyna i kwas chlorogenowy – wszystkie te związki sprawią, że moringa wesprze organizm w neutralizacji wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia się.
3. Liście moringi dla skóry tłustej, olej – suchej
Twoja cera przetłuszcza się? Moringa może stać się Twoją najlepszą przyjaciółką. Bogata w antyoksydanty, pozwala Twojej skórze przełączyć się z trybu ochrony w tryb regeneracji, jednocześnie zmniejszając stres i stan zapalny, które wzmagają produkcję sebum.
Właściwości przeciwutleniające tych zielonych listków mogę również przyczynić się do regulacji zaburzeń równowagi hormonalnej (na poziomie molekularnym skóry), spowodowanych stresem oksydacyjnym. Zaburzenia te wpływać mogę na skórę, na jej przetłuszczenie i stany zapalne.
Jeśli Twoja cera jest sucha, nic straconego. Również możesz korzystać z korzystnych właściwości moringi, sięgnij jednak po olej z nasion tego drzewa. Zawiera on witaminę B, która jest naturalnym humektantem. Oznacza to, że posiada zdolności do wiązania wody, zatrzymując jej cząsteczki w zewnętrznej warstwie skóry.
4. Może pomóc poskromić trądzik
Jako, że moringa normalizuje pracę gruczołów łojowych, może również uchronić Cię przez wypryskami. W końcu nadmiar sebum, wraz z obumarłymi komórkami naskórka, może zapchać pory, co skutkować będzie pojawieniem się niechcianego gościa na Twojej twarzy. Co więcej, sebum jest pożywką dla bakterii, które powodują trądzik.
Właściwości antyoksydacyjne moringi i tu okażą się pomocne. Gdy skóra narażona jest na stres oksydacyjny – spowodowany brakiem snu, ubogą dietą, stresem, czy zanieczyszczonym powietrzem – może ulec stanom zapalnym. To z kolei, może aktywować zaburzenia hormonalne wspomniane wyżej, co skutkować będzie pojawieniem się trądziku, zaczerwienienia, egzemy czy łuszczycy.
5. Wspomaga gojenie się ran
Od wyciśniętego zaskórnika przez małe skaleczenie, otwarte rany są niczym bilet w jedną stronę dla bakterii powodujących infekcje. I bez odpowiedniego gojenia się, nawet najmniejsza raza zwiększa ryzyko takiej infekcji, pojawienia się blizny czy innych komplikacji. Istnieją jednak pewne dowody, że moringa może wspomóc proces gojenia się i uchronić nas przed tymi nieprzyjemnościami.
Choć na naukowców wciąż czekają badania pod kątem gojenia się ran z udziałem ludzi, w badaniach laboratoryjnych ekstrakt z liści moringi przyniósł zadowalające rezultaty, przyśpieszając zamykanie się otwartych ran w ludzkich fibroblastach (komórkach tkanki łącznej występujących w skórze właściwej) (4). W nowszym badaniu na zwierzętach żel z ekstraktem z liści moringi poprawił proces gojenia się ran i zwiększył produkcję kolagenu (5).
Przeciwzmarszczkowa maseczka z moringą
Sproszkowana moringa to składnik, który łatwo dodać możemy do domowej maseczki. Ten jasnozielony proszek znajdziesz w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Wybierz jednak ten wysokiej jakości, najlepiej z upraw ekologicznych (nie chcemy przecież aplikować na skórę pestycydów 😱).
Co potrzebujesz?
- Moringa – niezwykle bogata w antyoksydanty. Zawiera witaminę A, C i E. Pomaga neutralizować wolne rodniki, pomagając pozbyć się drobnych zmarszczek. Nawilża i wspomaga również regenerację komórek skóry i produkcję kolagenu. Działa przeciwzapalnie.
- Jogurt grecki – regularnie aplikowany na skórę pomoże zwalczyć wypryski, przynieść ukojenie po oparzeniu słonecznym, redukuje przebarwienia i spowalnia procesy starzenia. Jogurt, podobnie jak kwas glikolowy, jest humektantem – przyciąga i wiąże wodę z komórkami skóry.
- Cytryna – za sprawą witaminy C działa antyoksydacyjnie, spowalniając starzenie się skóry. Za sprawą wysokiego pH zmniejsza wydzielanie sebum i redukuje stany zapalne. Naturalnie rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza drobne blizny.
PRZECIWZMARSZCZKOWA MASECZKA DO TWARZY Z MORINGĄ
Czas przygotowania: 5 minut
Liczba porcji: 1
Składniki:
- sok z ćwiartki cytryny
- 1/4 szklanki jogurtu greckiego
- 1 łyżeczka liści MORINGA – znajdziesz je TUTAJ
Przygotowanie:
- Składniki umieść w małej miseczce i dokładnie wymieszaj.
- Umyj twarz, a następnie na osuszoną skórę nałóż cienką warstwę maseczki. Omiń okolicę oczu.
- Maskę pozostaw na twarzy przez 10-15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.
- Zaaplikuj kolejne kroki swojej codziennej pielęgnacji: esencja, serum, krem.
Skomentuj: