Ta niesamowicie prosta w przygotowaniu lemoniada to pyszny sposób, by podkręcić swój układ immunologiczny, i szczerze, jest jednym z moich ulubionych napojów latem, gdy temperatury na zewnątrz rośnie. Do jej przygotowania nie potrzeba żadnych wyszukanych składników – ocet jabłkowy i miód to wystarczająco potężny duet, za który Twój organizm będzie Ci wdzięczny 🙂
Dlaczego ocet jabłkowy + miód + rozmaryn?
Odpowiedź jest prosta: każdy z tych składników ma masę korzystnych właściwości solo, a razem tworzą prawdziwą bombę prozdrowotną!
Co pokochasz w tym napoju?
Jest dziecinnie prosta do zrobienia.
Orzeźwiająca, pyszna, idealna wariacja na temat klasycznej lemoniady.
Potrzebujesz jedynie kilka składników.
To sama natura.
I nie zapominajmy – jest suuuper zdrowa!
Miód? A może syrop z agawy?
Miód to silny antyoksydant i niesamowicie zdrowy składnik, bogaty w witaminy, minerały i enzymy – czy wiesz, że ma właściwości prebiotyczne, czyli karmi dobre bakterie w jelitach? Jednak jeśli chodzi o roślinną alternatywę, syrop z agawy jest również jednym z moich ulubionych produktów. Zwłaszcza jeśli jesteś na diecie wegańskiej lub zwyczajnie nie możesz jeść miodu, np. z powodu alergii.
Syrop z agawy cechuje bardzo niski indeks glikemiczny, może podkręcić metabolizm, sprawdzi się też świetnie kobietom w ciąży, pomagając zwalczyć poranne mdłości, i wiele innych.
Ocet jabłkowy – składniki obowiązkowy?
My, Racjonalni, chyba nie musimy już udowadniać naszej miłości do żywych octów. Ten jabłkowy to klasyk, sprawdzi się zawsze, ale w tym przepisie skusiliśmy się na ocet jabłkowy z dodatkiem owoców rokitnika – najzdrowszych w polskim lesie.
W ten sposób, oprócz typowych dla niepasteryzowanych octów owocowych właściwości (działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, obniżanie poziomu cukru we krwi, korzystny wpływ na zdrowie serca, skórę i inne), mamy również prawdziwe bogactwo witaminy C i substancji bioaktywnych.
Może jeszcze nie wiesz, ale rokitnik, tuż obok dzikiej róży i aceroli, ma najwięcej witaminy C wśród wszystkich, znanych nam owoców. I to nie byle jakiej witaminy C, ale niezwykle trwałej, nie ulegającej łatwo rozkładowi w procesie przetwarzania i przechowywania (za sprawą braku askorbinazy – enzymu rozkładającego kwas askorbinowy).
A dlaczego rozmaryn?
Oprócz tego, że jest to jedno z najpopularniejszych ziół mających zastosowanie w kuchni, cechuje je również wiele właściwości prozdrowotnych. Ten zimozielony krzew, o liściach przypominających igły i leśnym aromacie, to również ceniona ze względów leczniczych roślina.
Jakie ma właściwości?
- Może poprawić funkcjonowanie mózgu.
- Stymuluje wzrost włosów.
- Działa przeciwbólowo.
- Poprawia krążenie krwi.
- Działa przeciwzapalnie.
LEŚNA LEMONIADA Z OCTEM JABŁKOWYM
Czas przygotowania: 5 minut
Liczba porcji: 6
Składniki:
- 5-6 szklanek ciepłej, przegotowanej wody
- szklanka świeżo wyciśniętego soku z cytryny (to ok. 5-6 cytryn!)
- 5 łyżek octu jabłkowego z rokitnikiem
- 1/2 szklanki miodu lub syropu z agawy – lub więcej jeśli masz ochotę 🙂
- gałązki rozmarynu
- opcjonalnie: kostki lodu
Przygotowanie:
- Do dużego dzbanka wlej wodę, sok z cytryny, ocet jabłkowy i miód/syrop z agawy. Dokładnie wymieszaj. Ostudź.
- Podawaj w szklance z lodem, plasterkiem cytryny i gałązką rozmarynu.
Wskazówki:
PRZECHOWYWANIE: zamknięty przykrywką dzbanek z lemoniadą przechowuj w lodówce, nie dłużej niż 3-4 dni.
OCET JABŁKOWY: miej pewność, że Twój ocet jest niepasteryzowany, niefiltrowany, z “matką octową” (takie znajdziesz u nas). Tylki taki ocet korzystnie wpływać będzie na trawienie i jelita.
Skomentuj: