Nasiona Chia
Zdrowe odżywianie to jeden z aspektów, który dla wielu z nas odgrywa bardzo istotną rolę na co dzień. Jednym z wyjątkowych składników, które na stałe powinny zagościć w naszej kuchni, są nasiona chia. Zalicza się je do superfoods, czyli żywności której spożywanie przynosi nam wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu.
Chia to gatunek rośliny z rodziny mięty. Obecnie powszechnie uprawiana w Meksyku i Gwatemali, szałwia hiszpańska od dawien dawna ceniona jest ze względu na swoje właściwości lecznicze i wartość odżywczą. "Chia" w języku Majów oznacza siłę, a nasiona te spożywane były przez wojowników, wierząc, że są źródłem energii i wytrzymałości. Od lat stanowią również remedium na różnego rodzaju dolegliwości. W medycynie ajurwedyjskiej sięgano po nie, aby wspomóc trawienie, przeciwdziałać stanom zapalnym czy zadbać o serce.
Co jeszcze czyni nasiona chia tak wyjątkowe?
Właściwości zdrowotne nasion chia
Działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie
Wspomagają odchudzanie
Obniżają ryzyko chorób serca
Pomagają wzmocnić kości
Obniżają poziom cukru we krwi
Regulują procesy trawienne
Dla kogo nasiona chia?
- Dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie.
- Dla tych, którzy zmagają się z zaparciami i problemami trawiennymi.
- Dla tych na diecie odchudzającej - chia zwiększą uczucie sytości.
- Dla tych, którzy chcą wzbogacić wartość odżywczą swoich posiłków.
Jak stosować nasiona chia?
Nasiona chia łatwo jest włączyć do codziennej diety. Ich smak jest neutralny, więc dodać je możesz niemalże do wszystkiego. Nie musisz ich mielić, gotować czy w żaden sposób przetwarzać. Możesz jeść je na surowo, dodać do soku, posypać nimi owsiankę, jogurt, a nawet zrobić z nich pudding.
Jako, że doskonale wchłaniają wodę i tłuszcz, nasionami szałwii hiszpańskiej zagęścisz sos czy zupę. W diecie wegańskiej natomiast zastąpisz nimi jajko. Zalane wodą nadadzą jej bowiem konsystencji żelowej - przypominającej kisiel.
Chia są na ogół dobrze tolerowane. Ze względu na wysoką zawartość błonnika warto wprowadzać je do diety stopniowo, zaczynając od mniejszej porcji. Powszechnie rekomendowana, dzienna dawka to ok. 15 g (1,5 łyżki). Pamiętaj jednak, by pić dużo wody. Unikniesz ewentualnych zaparć i wzdęć.
Nasiona chia – cena
Korzyści zdrowotne płynące ze stosowania maleńkich nasion chia zostały docenione już wieki temu. Nie bez powodu stanowiły one podstawę diety starożytnych Azteków i Majów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, nasiona chia są pełne wartości odżywczych. Przede wszystkim zawierają dużą ilość błonnika i białka. Będą zatem wsparciem szczególnie dla osób stosujących dietę wegańską. Ponadto znajdziemy w nich także kwas alfa-linolenowy i wiele różnych mikroelementów takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk oraz witaminy z grupy B; witamina B1 (tiamina) i witamina B3 (niacyna).
Korzystny wpływ nasion chia na organizm właśnie to wynik ich bogatego składu. Zaleca się ich regularnie spożycie w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia wielu chorób. Co więcej, mogą one okazać się także pomocne w procesie odchudzania. Badanie pokazało, że spożywanie zmieszanych z jogurtem nasion chia na śniadanie zwiększa uczucie sytości. Nasiona chia są bogate w białko i błonnik, które, jak wykazują niektóre testy, wspomagają odchudzanie, dlatego zaleca się stosowanie w momencie, gdy chcemy zrzucić parę kilogramów.
Chia to produkt, który bez problemu znajdziemy w punktach ze zdrową żywnością, a nawet w wielu sklepach spożywczych. Jeśli chodzi o nasiona chia, ceny mogą różnić się znacząco w zależności od producenta, kraju pochodzenia, warunków uprawy, a także wielu innych czynników. Warto więc przed zakupem dowiedzieć się nieco na ich temat, aby wybrać najwyższej jakości produkt.
Nasiona chia – opinie
W zasadzie nasiona chia opinie otrzymują wyłącznie pozytywne. Wynika to z wielu aspektów - choć pod uwagę brana jest przede wszystkim cena, która w porównaniu do wielu innych superfoods jest naprawdę atrakcyjna. Ponadto, wiele osób wskazuje na łatwość włączenia chia do codziennego jadłospisu (co również nie jest tak oczywiste w przypadku wielu zdrowych produktów o egzotycznie brzmiących nazwach). Nasiona szałwii hiszpańskiej z powodzeniem możemy stosować do przygotowania pysznych deserów, chociażby puddingu, posypania sałatek, zup czy kanapek, lub także do porannej owsianki czy jogurtu z musli. Możliwości jest naprawdę wiele, a dzięki temu jest ona tak chętnie stosowana.
Wśród opinii na temat nasion chia dominują również wypowiedzi na temat ich korzyści zdrowotnych. Wiele osób wskazuje na to, że superżywność ta jest faktycznie pomocna w procesie odchudzania, gdyż zmniejsza apetyt i spożycie pokarmu. Kolejna dobra wiadomość dla osób, które dbają o swoją cerę i chcą zachować młody wygląd. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, chia może pomóc w walce z przedwczesnym starzeniem się i chronić komórki skóry przed różnymi czynnikami jak, chociażby promieniowaniem ultrafioletowym.
Występowanie w nasionach chia kwasu tłuszczowego omega-3 i rozpuszczalnego błonnika, który może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, ma kolosalne znaczenie w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia chorób serca. Inne badania pokazują, że chia może być wskazana w szczególności dla osób starszych, gdyż ze względu na zawartość wapnia, fosforu i magnezu, stanowi wsparcie dla utrzymania dobrej gęstości mineralnej kości.
To tylko jedne z naprawdę licznych zalet tego superfood. Z uwagi na to, że nasiona tej rośliny są stosowane od wieków, przeprowadzono już z jej udziałem wiele badań, które potwierdzają, że faktycznie ma ona niebagatelny wpływ na nasz organizm. Oprócz wspomnianych wyżej działań, nasiona chia mogą ponadto obniżać poziom cukru we krwi, poprawiać zdrowie jamy ustnej, a także zwiększać poziom energii i wydajność podczas ćwiczeń.
Nasiona chia – gdzie i jakie kupić?
Na szczęście chia to superfood, który nie powinien być problematyczny, jeśli chodzi o znalezienie go w sklepach. Z łatwością dostaniesz chociażby w większych marketach. Jeśli jednak w Twojej okolicy nie ma tego produktu, to z powodzeniem możesz zamówić go przez internet. Na początek możesz wybrać nieco mniejsze opakowanie, aby upewnić się, że odpowiada Ci smak samego produktu. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz kupować samych nasion chia - możesz pokusić się o gotowe mieszanki, w których składzie odszukasz właśnie ten składnik. W sklepie Racjonalni znajdziesz ją w specjalnie wyselekcjonowanej mieszance – Mix ENERGIA, który pomaga dodać sił na co dzień, wspierając Cię przy tym w pokonywaniu stresu. Kupując chia, zwracaj uwagę na cenę oraz rodzaj uprawy – najlepiej wybierać produkty pochodzące z upraw ekologicznych, a także na wielkość i rodzaj opakowania.
Nasiona chia – sklep Racjonalni
W sklepie Racjonalni znajdziesz wiele produktów, które pomogą Ci zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień. Dlaczego warto korzystać z naszej oferty? Przede wszystkim dlatego, że każdy produkt tworzymy dla Ciebie z wielką starannością. Wiemy, jak ważne jest odpowiednie żywienie dla zachowania dobrej kondycji organizmu, dlatego chcemy Ci w tym pomóc.
Nasze produkty tworzymy ze specjalnie wyselekcjonowanych produktów, pochodzących z upraw ekologicznych. W ich składzie nie znajdziesz GMO, konserwantów, sztucznych barwników, aromatów, wzmacniaczy smaku czy słodzików. Każdy produkt posiada certyfikat ekologiczny, byś miał pewność, że inwestujesz w najwyższej jakości żywność. W trosce o Ciebie i środowisko dbamy o każdy detal, dlatego zaprojektowaliśmy specjalne opakowania. Wygodna, szczelna, kartonowa tuba zastępuje niepraktyczne woreczki strunowe. Przekonaj się o wyjątkowości naszych produktów i zadbaj z nami o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, a szybko poczujesz różnicę.
Nasze produkty z nasionami chia:
Źródła:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4926888/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6994964/
3. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170554/nutrients
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24811150/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26904622/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6352252/
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28989578/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19628108/
9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28089080/
10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25403867/
11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33530854/
12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29304057/
13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20087375/
14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23778782/