Darmowa wysyłka od 199 zł
sklep@super-racjonalni.pl 795 293 590 (pon. - pt. 9:00 - 16:00)

Olej kokosowy jako naturalny kosmetyk?

Olej kokosowy to jadalny olej pozyskiwany z dojrzałych owoców palmy kokosowej, od wieków wykorzystywany w tropikalnych krajach jako element diety mieszkańców. Olej kokosowy zyskał popularność jako bardzo wartościowy produkt i jest szeroko wykorzystywany zarówno w przemyśle spożywczym i jak i w kosmetyce (1).

Związki aktywne w oleju kokosowym

Olej kokosowy virgin (nierafinowany, niebielony i nieperfumowany) składa się głównie z triglicerydów i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, z dominującym kwasem laurynowym (46–48%). W jego składzie występują także korzystne kwasy fenolowe (np. ferulowy, kawowy) oraz polifenole (np. kwercetyna), które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne (1).

Zastosowanie oleju kokosowego w pielęgnacji skóry

Olej kokosowy virgin jest popularnym składnikiem kosmetyków nawilżających. Badania wykazały, że balsam wzbogacony o taki olej, zamknięty w stałych cząstkach lipidowych (SLP) poprawia nawilżenie skóry o 24,8% i jej elastyczność o 2,6%. Wynika to z wysokiej zawartości fenoli, kwasu laurynowego i dużej aktywności antyoksydacyjnej (1).

Inne badanie wykazało, że olej kokosowy virgin może być skutecznym i bezpiecznym środkiem wspomagającym leczenie chorób skóry związanych z zaburzeniami bariery naskórkowej, takich jak atopowe zapalenie skóry i egzema. Dodatkowo, nie wykazuje  on cytotoksyczności ani fototoksyczności, co potwierdza jego bezpieczeństwo do stosowania miejscowego (2).

W badaniach na szczurach dowiedziono, że olej kokosowy virgin przyspiesza gojenie ran poprzez stymulację produkcji kolagenu i poprawę struktury skóry. Udowodniono również, że chroni komórki przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB poprzez ograniczenie wytwarzania reaktywnych form tlenu (2).

W badaniu z udziałem dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry, udowodniono, że olej kokosowy poprawia nawilżenie skóry, zmniejsza utratę wody (TEWL) i działa ochronnie, tworząc warstwę okluzyjną na skórze, co może być bardzo pomocne w leczeniu choroby (1).

Działania pielęgnacyjne dla zdrowych włosów

Olej kokosowy może być szeroko wykorzystywany w kontekście poprawy kondycji włosów. Ma on drobnocząsteczkową strukturę, dzięki której może przenikać do głębszych warstw włosa, a to przekłada się na lepsze nawilżenie i wygładzenie. Olej kokosowy ma także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, zapobiega utracie białka z włosów, działa jako środek zmiękczający oraz poprawia nawilżenie i ogólny wygląd włosów (3).

W 16-tygodniowym badaniu z udziałem 140 kobiet (70 z łupieżem i 70 zdrowych) oceniano wpływ oleju kokosowego na mikrobiom skóry głowy. Stosowanie oleju kokosowego przez 12 tygodni prowadziło do zwiększenia obecności korzystnych bakterii, takich jak Cutibacterium acnes, oraz zmniejszenia obecności patogennych grzybów, co korelowało z poprawą stanu skóry głowy i redukcją objawów łupieżu (4).

Praktyczne zastosowanie oleju kokosowego

Olej kokosowy może być stosowany jako naturalny balsam po kąpieli, składnik domowych maseczek na włosy, a także jako delikatny środek do demakijażu, ponieważ skutecznie “rozpuszcza” makijaż, nie podrażniając skóry.

Domową maseczkę do włosów możesz uzyskać mieszając olej kokosowy z miodem i jogurtem:

Składniki:

  • 2 łyżki oleju kokosowego (najlepiej virgin, nierafinowany)
  • 1 łyżka naturalnego miodu
  • 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego (lub greckiego)
  • (opcjonalnie) kilka kropli olejku eterycznego dla zapachu
  1. Wymieszaj wszystkie składniki w miseczce na jednolitą masę (jeśli olej jest w stanie stałym delikatnie go podgrzej najlepiej w kąpieli wodnej, aż stanie się płynny).
  2. Nałóż maseczkę na lekko wilgotne włosy, zaczynając od końcówek, a jeśli masz suchą skórę głowy – również u nasady.
  3. Pozostaw na 30–45 minut.
  4. Spłucz dokładnie letnią wodą i umyj włosy delikatnym szamponem (najlepiej dwukrotnie).

Podsumowując

Olej kokosowy to wszechstronny, naturalny produkt o licznych właściwościach pielęgnacyjnych. Poprawia nawilżenie skóry i jej elastyczność oraz wspiera leczenie zmian skórnych, takich jak egzema czy atopowe zapalenie skóry. Jest bezpieczny w stosowaniu – nie powoduje podrażnień ani uczuleń. W pielęgnacji włosów wzmacnia je, zapobiega ich przesuszeniu i redukuje łupież poprzez korzystny wpływ na mikrobiom skóry głowy. Może być wszechstronnie stosowany jako balsam, składnik maseczek czy delikatny środek do demakijażu.

Oceń artykuł:

Oceń wpis

Skomentuj:

Koszyk

Brakuje do bezpłatnej wysyłki 147,10 zł.