Czy Tobie też wydaje się, że robisz już dosłownie wszystko, a Twoje włosy wciąż nie wyglądają zbyt dobrze? Nie układają się, są matowe, kruche lub non stop się przetłuszczają? Nie tylko Ty masz ten problem, ale jest na to rada. Wypróbuj ocet jabłkowy na włosy, a już po miesiącu zobacz spore zmiany. Zobacz, dlaczego coraz więcej osób wybiera ocet jabłkowy na włosy zamiast gotowych odżywek i szamponów.
Dlaczego ocet jabłkowy jest taki wartościowy?
Podobno już Hipokrates zalecał stosowanie octu jabłkowego w celach leczniczych. Wszystko dlatego, że zawiera on wiele cennych składników, które działają dobroczynnie na cały organizm. Ocet jabłkowy jest naturalnym produktem spożywczym, który powstaje w wyniku fermentacji jabłek. Pełnowartościowy ocet produkuje się z dojrzałych i słodkich owoców najlepszych odmian.
W occie jabłkowym znajduje się ok. 20 związków mineralnych i pierwiastków, kwas mlekowy, jabłkowy i octowy, enzymy, aminokwasy i pektyny. W skład octu wchodzą bioflawonoidy, beta-karoten, chlor, żelazo, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, sód, fosfor, siarka, krzem i witaminy (A, B1, B2, B6, C, E).
Ta prawdziwa bomba witaminowa wspomaga leczenie i profilaktykę licznych chorób oraz problemów skórnych. Ocet jabłkowy może być również stosowany na zewnątrz, na przykład do pielęgnacji włosów. Zawiera wszystkie składniki, które odpowiadają za kondycję włosów i dobry stan skóry głowy.
Jak ocet jabłkowy pomaga na włosy?
Każdy z nas ma trochę inne włosy. Niektórzy mają to szczęście, że ich włosy są niskoporowate, a co za tym idzie gęste, gładkie i lśniące. Jednak mają też tendencję do przetłuszczania się i trudno się je stylizuje. Z kolei włosy wysokoporowate są lekkie, suche i szorstkie, dlatego nieprawidłowo pielęgnowane bardzo się puszą. Bez względu na typ włosów wszystkie potrzebują składników, które odpowiadają za ich dobrą kondycję.
Najróżniejsze szampony, odżywki czy maski mają tę wadę, że oprócz składników odżywczych zawierają również mnóstwo sztucznych dodatków, które bardzo niszczą strukturę włosów. W efekcie im więcej przypadkowych kosmetyków do włosów stosujesz, tym Twoje włosy są w coraz gorszym stanie. To nie jest tak, że wszystkie odżywki są złe, ponieważ na rynku możesz kupić dobre preparaty do włosów wykonywane z naturalnych składników, bez dodatku alkoholu, silikonów czy SLS. A możesz również wybrać coś całkowicie naturalnego, bezpiecznego i przy okazji tańszego, czyli właśnie ocet jabłkowy. Który sprawdza się niemal zawsze.
Ocet jabłkowy jest niezwykły pod tym względem, że można go stosować do każdego typu włosów i pomaga w najróżniejszych problemach. Przywraca naturalne pH skóry głowy i uzupełnia niedobory cennych mikroelementów. Efekt? Jeżeli Twoje włosy są suche i szorstkie, staną się mniej kruche, gładsze i lśniące. Mniej więcej takie, jakie widzisz na modelkach z reklam. Co więcej, będą rosły szybciej.
Jeżeli masz problem z przetłuszczaniem się, ocet usunie nadmiar sebum i sprawi, że włosy będę lżejsze i delikatniejsze. Ocet jabłkowy nie tylko poprawia kondycję włosów, ale także, za sprawą właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, świetnie sobie radzi z łupieżem oraz zapobiega wypadaniu.
Łatwe domowe przepisy, czyli jak stosować ocet do pielęgnacji włosów
Ocet jabłkowy na włosy możesz stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Czyli polecamy pić „herbatkę octową” lub robić różnego rodzaju maski, wcierki, płukanki lub odżywki i nakładać je bezpośrednio na włosy. Warto eksperymentować, próbować różnych metod, by przekonać się, co najbardziej służy Twoim włosom. Zobacz kilka naszych propozycji.
Napój z octu jabłkowego na piękne włosy
- Wymieszaj 1 l naparu z rumianku lub pokrzywy, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżkę miodu i 2 łyżki octu jabłkowego.
- Pij codziennie lub kilka razy w tygodniu.
Już po około miesiącu zauważysz poprawę wyglądu Twojej skóry i włosów. Odczujesz również inne korzyści zdrowotne, np. będziesz mieć więcej energii i ogólnie polepszy się Twoje samopoczucie. To zasługa wszystkich witamin, aminokwasów i żywych kultur bakterii znajdujących się w occie.
Odżywka z octem jabłkowym zwiększająca objętość włosów
- 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę octu wymieszaj z 500 ml ciepłej, przefiltrowanej wody.
- Nanieś na wilgotne, umyte włosy.
- Spłucz po ok. 30 minutach.
Jeżeli masz bardzo suche włosy, możesz dodać jeszcze przecedzony napar z siemienia lnianego. Jeśli włosy są cienkie i ciągną się jak guma, potrzebują więcej protein, czyli do octowej odżywki dodaj trochę mleka, jogurtu naturalnego lub żółtko jajka.
Maska z octem jabłkowym przyśpieszająca wzrost włosów
- Wymieszaj 2 łyżki octu jabłkowego, 1 łyżkę oleju kokosowego i 1 łyżkę wody.
- Nanieś miksturę na osuszone ręcznikiem włosy, następnie owiń je folią i ręcznikiem.
- Spłucz po 20 minutach.
Olej kokosowy doskonale wspomaga wzrost włosów, ocet jabłkowy natomiast świetnie oczyszcza. Za sprawą redukcji wolnych rodników blokujących mieszki włosowe, ten duet rewelacyjnie przyśpiesza wzrost włosów.
Wcierka z octu jabłkowego przeciw łupieżowi i wypadaniu włosów
- Wymieszaj ocet i wodę w proporcjach 1:4.
- Wcieraj codziennie w skórę głowy około 30 minut przed umyciem.
- Jeśli masz przetłuszczające się włosy, możesz również próbować wcierać po umyciu szamponem.
- Pozostaw miksturę na kilka minut na głowie, po czym dokładnie spłucz ciepłą wodą.
- Jeżeli chcesz na szybko odświeżyć włosy bez mycia, wlej wodę z octem do pojemniczka ze spryskiwaczem i po prostu spryskaj włosy w ciągu dnia.
Płukanka z octu jabłkowego nadająca włosom blasku i ułatwiająca rozczesywanie
- 1-2 łyżki octu jabłkowego wymieszaj z 1 litrem przefiltrowanej lub przegotowanej wody i ostudzonej wody. Zacznij od mniejszej ilości octu.
- Płucz włosy po uprzednim umyciu ich szamponem.
- Płukankę zostaw na włosach na 1-2 minuty, następnie spłucz ciepłą wodą i nałóż odżywkę.
- Zabieg ten stosuj co 2-3 mycia włosów.
Ocet jabłkowy, za sprawą kwasu octowego, przywraca właściwe pH skóry głowy i włosów. Odpowiednie pH utwardza zewnętrzną warstwę włosa, zamyka jego łuski, dodając blasku i ułatwiając rozczesywanie.
Szampon z octu jabłkowego
Większość gotowych szamponów i odżywek zawiera mnóstwo sztucznych składników, które destrukcyjnie wpływają na włosy. Mowa tu przede wszystkim o wysuszających alkoholach i drażniących SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Wiele kosmetyków myjących do włosów składem nie różni się od środków, które używamy do mycia łazienek. Mają tak silne działanie czyszczące, że usuwają z włosów nie tylko zanieczyszczenia, ale i wszystkie cenne składniki, sprawiając, że kosmyki stają się szorstkie i matowe.
Kwas zawarty w occie jest wrogiem brudu i bakterii, dlatego można go stosować do oczyszczania włosów zamiast tradycyjnego szamponu. Coraz więcej osób myje włosy octem jabłkowym i bardzo sobie to chwali.
Przepis na naturalny szampon
- Najpierw trzeba wymieszać 1 łyżkę sody oczyszczonej z ½ szklanką wody i wmasować w skórę głowy.
- Następnie przygotować płukankę w proporcjach ⅓ szklanki octu i ½ szklanki wody i spłukać nią włosy.
Początkowo może Ci się wydawać, że włosy nie tolerują octu, ale z czasem przekonasz się, że taka odmiana bardzo im służy. Skóra głowy musi się przyzwyczaić. Po kilku myciach włosy będą bardziej miękkie, delikatniejsze i łatwiejsze do układania.
Ocet jabłkowy warto mieszać z różnymi innymi naturalnymi kosmetykami, ale zawsze trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i rodzaj włosów.
- Jeżeli masz włosy wysokoporowate, czyli suche i szorstkie, dodawaj więcej emolientów (np. oleju lnianego, słonecznikowego lub winogronowego) i protein (miodu, mleka, żółtka jajek).
- Z kolei włosy niskoporowate są grube i lśniące, ale mają tendencję do przetłuszczania i łupieżu. Dlatego unikaj nadmiaru olejów i protein, ale w zamian stosuj więcej ziół, które odżywiają, ale nie obciążają włosów.
Jaki ocet jabłkowy wybierać?
Nie każdy produkt jest wartościowy i warty polecenia. Dobry ocet jabłkowy poznasz po tym, że jest niefiltrowany, niepasteryzowany, mętny i zawiera naturalny osad. Powinien powstać w wyniku naturalnej fermentacji, bez sztucznych wspomagaczy i konserwantów. Im mniej idealny wygląd płynu, tym lepiej, świadczy to bowiem o tym, że ocet wyprodukowano w naturalnych warunkach i nie usunięto z niego dobroczynnych składników i matki octowej, czyli pozostałości po fermentacji.
Ocet jabłkowy można przygotować samemu – fermentacja trwa ok. 60-90 dni. Jeżeli chcesz kupić gotowy produkt dobrej jakości, wybierz naturalny ocet jabłkowy z naszego sklepu. Produkowany jest z całych, dorodnych jabłek i nie zawiera sztucznych dodatków.
Ocet jabłkowy na włosy – odpowiedzi na najczęstsze pytania
1. Czy na włosach utrzymuje się zapach octu jabłkowego?
Ocet rzeczywiście nie pachnie najlepiej, ale dobra wiadomość jest taka, że woń bardzo szybko się ulatnia po nałożeniu na włosy. Co ciekawe, ocet ma właściwości, które niwelują brzydkie zapachy. Niektóre osoby często przebywają w miejscach, gdzie włosy dosłownie przesiąkają różnymi zapachami, np. w kuchni, restauracji, klubie. Jeżeli i Ty masz wrażenie, że Twoje włosy stale pachną dymem, jedzeniem czy spalinami miejskimi, to pomyśl o codziennym płukaniu ich octem jabłkowym. Efekt natychmiastowy. A jeśli mimo wszystko drażni Cię zapach kwasu, dodawaj do niego zapachowe olejki, sok z cytryny, wanilię lub cynamon.
2. Czy sam ocet wystarczy, by mieć piękne włosy?
Niekoniecznie. Weź pod uwagę, że jeśli myjesz włosy octem, a potem nakładasz nieodpowiednie kosmetyki i ogólnie nie stosujesz się do zasad prawidłowej pielęgnacji, może się okazać, że efekty nie będą tak spektakularne. Na pielęgnację włosów warto spojrzeć całościowo, czyli eliminować wszystko, co może być niekorzystne (np. częste suszenie suszarką, farbowanie, drażniące kosmetyki itp.).
3. Czy mogę używać octu spirytusowego?
Klasyczny biały ocet powstaje ze spirytusu i nie ma zbyt wielu walorów smakowych czy zdrowotnych. Choć doskonale sprawdza się jako środek czyszczący w kuchni i łazience. Jest niezastąpiony w walce z kamieniem, który osadza się na bateriach i ceramice. Nie polecamy go jednak stosować na włosy. Ocet jabłkowy jest zdecydowanie łagodniejszy i ma więcej składników prozdrowotnych, dzięki którym Twoje włosy staną się piękniejsze.
4. Jak długo muszę czekać na efekty?
Ocet jabłkowy nie jest jakimś cudownym eliksirem, który sprawi, że Twoje włosy po jednym dniu będą wyglądać zjawiskowo. Tu potrzebny jest czas, dlatego ocet na włosy powinno się stosować regularnie. Możliwe, że pierwsze efekty zobaczysz się już po kilkunastu dniach, ale wszystko zależy od typu i kondycji włosów. Po miesiącu przekonasz się, że ocet jabłkowy jest niezastąpiony do pielęgnacji włosów.
Jeżeli od dawna narzekasz na kondycję swoich włosów, naprawdę polecamy wypróbowanie octu jabłkowego. Być może okaże się to strzałem w dziesiątkę i rozwiążą się wszystkie Twoje włosowe problemy. Tego Ci życzymy. Na koniec jeszcze raz zachęcamy do zapoznania się z ofertą żywego octu jabłkowego naszego sklepu.
Skomentuj: