Kosmetyczny potencjał naturalnych produktów może zaskakiwać. Już w starożytnej Grecji na przykład stosowano ocet jabłkowy, który miał leczyć choroby skórne. Dziś okazuje się, że nie tylko takie: ocet stosuje się wspomagająco w terapii nadciśnienia, cukrzycy, otyłości, ale jednak dla wielu osób pozostaje on przede wszystkim sprawdzonym składnikiem domowych kosmetyków. Ocet jabłkowy z powodzeniem wykorzystuje się w walce z trądzikiem, przeciwko zmarszczkom czy przebarwieniom – te i wiele innych zastosowań kosmetycznych octu wraz z przydatnymi wskazówkami jak go używać poznasz czytając ten artykuł.
Ocet jabłkowy – co to jest?
Mówiąc w największym skrócie: ocet jabłkowy to efekt wtórnej fermentacji octowej. W masie owocowej najpierw rozwijają się drożdże produkujące alkohol, a następnie bakterie wykorzystują go jako surowiec energetyczny, a przy okazji wytwarzają kwas octowy. Kiedy podgląda się ocet w czasie produkcji, jest on mętny i ma żółtobrązową barwę. Tak samo będzie wyglądał w butelce, jeśli nie zostanie poddany filtracji ani pasteryzacji.
Żółty kolor pochodzi od karotenoidów – w kosmetyce są one ważne, ponieważ chronią skórę przed uszkodzeniami i pomagają wyrównać jej koloryt. Charakterystyczny zapach octu wiąże się przede wszystkim z kwasami: octowym, jabłkowym czy chlorogenowym. One z kolei przyspieszają procesy odnowy naskórka. Osad natomiast stanowią pektyny chroniące skórę, a także kolonie drożdży i bakterii, które cały czas produkują witaminy i antyoksydanty.
Taki opis jest charakterystyczny dla octu, który fermentuje naturalnie przez kilka miesięcy, a do butelek trafia jako “żywy” produkt z ciągle pracującymi kulturami bakterii, czyli tzw. matką octową. Jeśli w butelce nie ma osadu, ocet jabłkowy jest idealnie klarowny, a na etykiecie można przeczytać, że jest pasteryzowany, to jego kosmetyczne działanie będzie zdecydowanie słabsze.
Ocet jabłkowy na twarz: kiedy i jak stosować?
Na trądzik
Ocet jabłkowy bywa stosowany jako remedium na łagodną postać trądziku. Ma dostarczać skórze związków odżywczych i pomagać w odtworzeniu naturalnej flory bakteryjnej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że kwasy organiczne, które stanowią przecież znaczną część kosmetyków domowych na bazie octu, rozpuszczają sebum i ułatwiają oczyszczanie porów. Dzięki temu te się nie zatykają, a krostki i zaskórniki powstają wolniej, rzadziej i w mniejszych ilościach.
- Zmieszaj niefiltrowany ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:3.
- Tak przygotowaną mieszanką przecieraj skórę raz lub dwa razy w ciągu dnia.
- Możesz przygotować nieco większą porcję kosmetyku i przechowywać go przez kilka dni bez utraty właściwości.
- W przypadku cery suchej lub szczególnie wrażliwej warto na początek zmniejszyć stężenie octu.
Jako peeling chemiczny
Ocet jabłkowy zawiera sporo związków, które przyczyniają się do sprawniejszego usuwania ze skóry obumarłych komórek. Głównym czynnikiem, który odgrywa tu rolę, jest kwas jabłkowy. Można też podejrzewać, że wielkocząsteczkowe związki rozpuszczone w occie, choćby witaminy A i E, stymulują naturalne procesy odbudowy najbardziej zewnętrznej warstwy skóry.
- Na początku przygotuj mieszankę octu i wody 1:1, kiedy skóra się do niej przyzwyczai, możesz używać nawet samego octu.
- Nasącz octem wacik i przetrzyj twarz.
- Po kilku minutach spłucz skórę letnią wodą.
- Jeśli Twoja skóra mocno się łuszczy, możesz użyć masek z octem, które nakłada się na dłuższy czas.
- Pamiętaj, że ocet działa drażniąco, więc zacznij od delikatniejszego peelingu.
Przeciwko zmarszczkom
Działanie przeciwzmarszczkowe jest możliwe dzięki zawartości wielu różnych związków: witaminy chronią przed wolnymi rodnikami, kwasy organiczne zapewniają prawidłowe pH skóry, a żywe kultury bakterii pozwalają odtworzyć naturalną barierę skóry, dzięki czemu ta wolniej traci wilgoć i jest mniej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.’
Płytkie zmarszczki skutecznie zwalczysz mieszanką niepasteryzowanego octu jabłkowego i gliceryny:
- Zmieszaj ocet i glicerol w równych proporcjach.
- Nanieś mieszankę na skórę tuż przed snem.
- Rano, kiedy się obudzisz, zmyj resztki kosmetyku letnią wodą i zastosuj krem nawilżający.
- Stosuj codziennie, żeby nadać skórze gładkość i przywrócić naturalny koloryt.
W przypadku głębszych zmarszczek warto sięgnąć po nieco bardziej złożoną recepturę – maseczkę z kiwi i octu jabłkowego:
- Obrany owoc kiwi zblenduj z dwiema łyżkami octu jabłkowego.
- Tak przygotowaną maskę nałóż na skórę na około pół godziny.
- Zmyj resztki maseczki i zastosuj swój ulubiony kosmetyk nawilżający.
- Taki zabieg możesz powtarzać raz w tygodniu, a z początku możesz zmyć maskę trochę szybciej, ponieważ działa ona dość intensywnie.
Maseczki na twarz
Jeśli szukasz sposobu na usunięcie zaskórników, możesz wzbogacić octem klasyczną maskę z miodu i cynamonu.
- Łyżkę miodu i łyżeczkę cynamonu zmieszaj ze sobą.
- Jeśli maska jest zbyt gęsta, możesz do niej od razu dodać łyżeczkę octu, a jeśli konsystencja i bez tego jest odpowiednia, przemyj skórę octem po usunięciu maski.
- Maskę wzbogaconą octem możesz trzymać na skórze 15-20 minut, maksymalnie do pół godziny.
Ocet jabłkowy może posłużyć również do wzbogacenia maski z jogurtu i płatków owsianych, stosowaną do odżywienia, nawilżenia i ujędrnienia skóry oraz jej normalizacji.
- Zmieszaj dwie łyżki jogurtu naturalnego i łyżeczkę drobnych płatków owsianych.
- Dodaj łyżeczkę octu jabłkowego – jeśli konsystencja będzie zbyt płynna, dodaj odrobinę płatków.
- Nałóż maskę na kwadrans lub pół godziny.
- Po tym czasie spłucz resztki, możesz też przetrzeć nimi skórę jak peelingiem.
Poza tym ilekroć w recepturach na domowe maski na twarz pojawia się sok z cytryny, możesz go zastąpić identyczną ilością octu – będzie to czasem nawet bardzo polecane, ponieważ podstawowe działanie obu składników jest podobne, ale ocet ma bogatszy skład i może działać nieco skuteczniej.
Jaki ocet jabłkowy wybrać?
Skuteczność octu jabłkowego jako kosmetyku zależy od jego składu. Ten z kolei jest uwarunkowany sposobem produkcji. W praktyce najbogatszy w związki korzystnie działające na cerę jest zawsze ocet, który powstaje w drodze naturalnej, powolnej fermentacji całych owoców. Trwa to kilka miesięcy, a w tym czasie bakterie i drożdże pracują, uwalniając do roztworu wiele minerałów i związków organicznych, zawierających między innymi selen, wapń, magnez, żelazo. Duże znaczenie ma również obecność pektyn, które mogą chronić skórę i pomagać w kontroli naturalnej flory bakteryjnej. Nie ma ich jednak w octach poddanych filtracji.
W czasie poszukiwań najlepszego octu warto skupić się na tych niepasteryzowanych – zawarte w nich żywe kultury drożdży i bakterii pracują nawet w zamkniętej butelce, cały czas utrzymując optymalny skład. Wybierając taki ocet, można mieć pewność, że będzie on rozwijał wszystkie korzystne właściwości, o których się tak głośno mówi.
Podsumowanie
Domowe kosmetyki z octem mogą stanowić dobrą alternatywę dla produktów, które kupujesz w drogeriach. To, co ich producenci dodają w formie syntetycznych i sztucznych związków, w occie występuje naturalnie i nie wymaga dodawania żadnych “wzmacniaczy” działania.
Mało tego – w naturalnym, niefiltrowanym i niepasteryzowanym occie znajdują się też żywe kultury bakterii, które pozwalają odtwarzać naturalną mikroflorę skóry, a to wpływa na poprawę jej wyglądu i zwiększa odporność na uszkodzenia.
Ponieważ jest to jeden z najbardziej dostępnych składników domowych receptur, z pewnością warto poszukać najlepszego octu na rynku i włączyć go do swoich przepisów na toniki czy maski, a nie ograniczać się wyłącznie używania go w kuchni.do stosowania go jako suplementu diety.
Skomentuj: