Darmowa wysyłka od 199 zł
sklep@super-racjonalni.pl 795 293 590 (pon. - pt. 9:00 - 16:00)

Siemię lniane – właściwości i zastosowanie

Marta, 21 czerwca 2022
okładka do artykułu na temat właściwości i działania nasion siemienia lnianego

Małe rozmiarem, ale o ogromnym znaczeniu dla zdrowia. Siemię lniane – bo o ziarenkach tych mowa, to prawdziwi sprzymierzeńcy jelit i układu sercowo-naczyniowego, ale nie tylko… Być może znasz je już całkiem dobrze. Nie? To czas najwyższy to zmienić! Wobec tego superfood nie warto przejść obojętnie. 

Te maleńkie skarby natury są z nami od tysięcy lat, ale to dziś doceniamy je bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Za co? Przede wszystkim za bogactwo ich wartości odżywczych, smak i uniwersalność. Zaliczane do grupy żywności funkcjonalnej, nie tylko “ozdobią” Twoją owsiankę, ale i dostarczą cennych tłuszczów, witamin i minerałów, z których na pewno skorzysta Twój organizm.

Chcesz poznać bliżej ten dobroczynny składnik? Przeczytaj koniecznie poniższy artykuł, a dowiesz się więcej o siemieniu lnianym i łatwym jego wykorzystaniu w życiu codziennym.

Co to jest siemię lniane?

Możesz kojarzyć je na przykład z gotowych mieszanek musli, dostępnych w popularnych sklepach – jednak dla wielu z nas nazwa ta wciąż brzmi tajemniczo i obco. Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu pospolitego (inaczej zwyczajnego), a ich łacińska nazwa to Linum usitatissimum, co w wolnym tłumaczeniu znaczy “bardzo użyteczny”. Roślina ta znana jest bowiem człowiekowi od wieków (mówimy tu o aż 30 tysiącach lat!).

Jako pożywienie służy nam od co najmniej 6000 lat, ale jej wykorzystanie do produkcji włókien czy oleju sięga prawdopodobnie znacznie dalej, aż do okresu paleolitu. Siemię lniane zajadano już 5000 lat temu w starożytnym Babilonie, jedli je również azteccy wojownicy. Nasiona te były także uwielbiane przez cesarza rzymskiego Karola Wielkiego – do tego stopnia, że nakazał swoim poddanym regularnego ich spożycia (1).

W okresie kwitnienia roślinę lnu zdobią piękne, intensywnie niebieskie kwiaty, które spotkamy najczęściej w chłodniejszym klimacie. Przypuszcza się, że uprawę lnu zapoczątkowano w Żyznym Półksiężycu – pasie żyznych ziem ciągnącym się od Egiptu, przez Palestynę i Syrię, aż po Mezopotamię.

Nasiona siemienia lnianego występują w dwóch podstawowych odmianach: brązowej lub złotej. Obie cechuje lekko orzechowy, łagodny smak, dlatego dziś stanowią częsty dodatek do diety, świetnie komponujący się z większością potraw. Co ciekawe, siemię lniane zyskało uznanie wśród wegan, dla których stanowi alternatywę dla jajek.

infografika opisująca co to jest siemię lniane i dla kogo sprawdzi się najlepiej

Siemię lniane – skład

Nasiona siemienia lnianego to doskonałe źródło błonnika (zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego), minerałów takich jak wapń, magnez czy fosfor, witamin: A, C, F i E, oraz białka pochodzenia roślinnego.

Siemię lniane składa się w 35-40% z lipidów. Co jednak czyni je wyjątkowym, to wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, a dokładnie kwasu alfa-linolenowego (ALA). Co ciekawe, siemię lniane jest najbogatszym, pochodzenia roślinnego, źródłem tego kwasu. W 1 łyżce tych nasion znajduje się aż 2,35 g kwasu alfa-linolenowego, podczas gdy rekomendowane, dzienne spożycie ALA dla większości dorosłych wynosi 1,1-1,6 g. Oprócz kwasu ALA mamy tam również kwas oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy, w ilości stanowiącej niemalże idealny stosunek omega-3 do omega-6, czyli 0,3:1.

Nienasycone kwasy tłuszczowe to jednak nie jedyne warte uwagi składniki tego superfood. Na zainteresowanie z pewnością zasługują również lignany – siemię lniane jest nr 1 na świecie jeśli chodzi o zawartość tych fitoestrogenów. Te małe nasionka zawierają aż 7 razy więcej lignanów niż w znajdujących się na drugim miejscu nasionach sezamu. Dlaczego to tak istotne? Bo lignany to jedne z najsilniejszych, znanych nam antyoksydantów, które, przypominając ludzkie estrogeny, dodatkowo regulują gospodarkę hormonalną (1).

Siemię lniane – działanie i właściwości

Te niewielkich rozmiarów nasiona zdążyły przysporzyć już sporo zainteresowania, i to nie bez powodu. Czytaj dalej, by dowiedzieć się jak działają na organizm człowieka.

1. Wspiera zdrowie układu trawiennego

Jedną z lepiej przebadanych właściwości siemienia lnianego jest jego wpływ na układ pokarmowy człowieka. W 1 łyżce tych nasion znajdują się bowiem aż 2 g błonnika, co stanowi 5 % jego dziennego spożycia dla mężczyzn i 8% dla kobiet, rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia.

Co więcej, siemię lniane zawiera dwie frakcje błonnika: rozpuszczalną i nierozpuszczalną.

Frakcja rozpuszczalna ulega fermentacji przez bakterie flory jelitowej, zasiedlające przewód pokarmowy człowieka. Spowalnia przy tym pasaż treści pokarmowej przez jelita, co skutkować może regulacją poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Natomiast nierozpuszczalna frakcja błonnika wiąże wodę, zwiększając objętość stolca i poprawiając perystaltykę jelit (2).

Siemię lniane to doskonałe remedium na zaparcia – jego dodatek w codziennej diecie skutkować będzie regularnymi wizytami w toalecie.

2. Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi

Również za sprawą wspomnianego wcześniej błonnika, nasiona siemienia lnianego mogą okazać się pomocne w regulacji poziomu glukozy we krwi, co potwierdził to już szereg badań.

W jednej z publikacji dokonano analizy 25 badań. W każdym z tych badań, dorosłym uczestnikom podawano siemię lniane (całe lub zmielone), preparat zawierający lignany lniane, olej lniany, lub placebo. Wykazano, że u osób spożywających siemię lniane zaobserwowano znaczną poprawę poziomu glukozy i insuliny we krwi, poprawie uległy też wartości HOMA-IR i Quicki – wskaźników służących od oceny insulinooporności.

Co ciekawe, dobre wyniki osiągnięto głównie u uczestników spożywających nasiona lnu, a nie olej z nich czy same lignany.

Przypuszcza się, że antyglikemiczne właściwości siemienia lnianego to efekt znajdujących się w nim frakcji rozpuszczalnej błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3 i lignanów. Zawartość błonnika spowalnia wzrost stężenia glukozy we krwi, co skutkuje regulacją wydzielania insuliny. Ponadto, kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci obecnego w siemieniu lnianym kwasu alfa-linolenowego ALA, wykazują, potwierdzoną licznymi badaniami, poprawę glikemii u osób z cukrzycą. I wreszcie lignany, które wpływają hamująco na glukoneogenezę, a co za tym idzie, obniżają stężenie glukozy we krwi (3).

Ile siemienia lnianego należy spożywać? W jednym z badań wykazano, że już 10 g nasion lnu dziennie w diecie osób z cukrzycą typu 2, spożywanych przez okres 30 dni, redukuje poziom glikemii na czczo o 19,7% (4).

3. Wpływa pozytywne na gospodarkę hormonalną

Udowodniono, że lignany, obecne w imponującej ilość w nasionach siemienia lnianego, wykazują pozytywny wpływ na zdrowie kobiet, szczególnie w okresie menopauzalnym. Dlatego też siemię lniane stosuje się również jako alternatywę dla zastępczej terapii hormonalnej, w przypadku przeciwwskazań do jej stosowania lub wystąpienia nietolerancji (4).

Lignany określane są mianem fitoestrogenów, ze względu na swoją budowę przypominającą estrogeny ludzkie. Co ciekawe, swym działaniem pomagają utrzymać homeostazę. Gdy organizm zmaga się z niedoborem estrogenów, lignany łagodnie uzupełniają ich działanie, jeśli natomiast jest ich nadmiar, mając znacząco słabsze działanie estrogenne, obniżają ich aktywność (5).

W jednym z badań z udziałem 140 kobiet w okresie menopauzalnym wykazano znaczącą skuteczność w redukcji objawów menopauzy. 5 g siemienia lnianego dziennie przez okres 3 miesięcy pomogło zmniejszyć uciążliwość tych objawów i widocznie poprawić jakość życia uczestniczek eksperymentu (6).

Jednak nie tylko kobiety w trakcie menopauzy skorzystają z dobroczynnego działania nasion lnu. Również i te menstruujące odczują pozytywny ich wpływ na organizm. Udowodniono bowiem, że siemię lniane w diecie sprzyja regularnej owulacji oraz pomaga osiągnąć prawidłową długość fazy lutealnej (okresu od owulacji do wystąpienia miesiączki) (7). Zbyt krótka faza lutealna świadczy o tym, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości progesteronu i kojarzona bywa z niepłodnością.

4. Wspomaga profilaktykę nowotworową

Jako część codziennej diety, siemię lniane może wesprzeć profilaktykę nowotworów, w szczególności tych hormonozależnych: piersi, jajnika, gruczołu krokowego czy okrężnicy.

W opublikowanym w Journal of Clinical Cancer Research badaniu wykazano, że codzienne spożycie nasion siemienia lnianego (w tym przypadku 25 g dziennie), skutkować może redukcją wzrostu guza, przez co stanowić może wsparcie w walce z nowotworem piersi. Badanie przeprowadzono na pacjentkach w okresie postmenopauzalnym z nowo zdiagnozowanym rakiem gruczołu piersiowego (8).

Działanie antynowotworowe tych niezwykłych nasion również przypisuje się występującym w nich licznie lignanom i wielonasyconym kwasom tłuszczowym omega-3. Lignany metabolizowane są przez bakterie jelitowe do enterolignanów: enterolaktonu i enterodiolu. Uważa się, że to właśnie ten metabolizm ustrojowy przyczynia się do przywrócenia równowagi hormonalnej, a co za tym idzie – właściwych ilości estrogenu i progesteronu – i pomaga zmniejszyć częstotliwość występowania nowotworu piersi u kobiet (9,10,11). Co więcej, lignany wykazują również wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne, neutralizując wolne rodniki. Korzystne działanie lignanów wykazano również w przypadku raka błony śluzowej trzony macicy i okrężnicy, co opublikowano w Journal of Nutrition (12).

Kwasy tłuszczowe omega-3 natomiast przyczyniają się do zmniejszenia proliferacji (czyli procesu namnażania się) komórek raka piersi – kwasy te wiążą się do receptorów jądrowych komórek nowotworowych, w skutek czego zmianie ulega profil ekspresji genów związanych z metabolizmem lipidów i śmiercią komórki (13,14).

infografika przedstawiająca właściwości zdrowotne nasion siemienia lnianego

5. Obniża poziom cholesterolu we krwi

Badania dowodzą, że siemię lniane korzystnie wpływa na zdrowie serca i stan naczyń krwionośnych. Jedno z nich wykazało, że regularne spożycie tych nasion naturalnie obniża poziom “złego” cholesterolu LDL, zwiększając ilość tłuszczu usuwaną z organizmu wraz ze stolcem (15).

Dzieje się tak za sprawą błonnika frakcji rozpuszczalnej zawartego w siemieniu lnianym, który “przechwytuje” tłuszcz i cholesterol z układu pokarmowego, zmniejszając jego absorpcję. Błonnik rozpuszczalny wiąże również kwasy żółciowe – pochodne cholesterolu wytwarzane w wątrobie, zmuszając organizm do zwiększonej ich produkcji przy jednoczesnym wykorzystaniu większej ilości cholesterolu, i tym samym zmniejszeniu jego stężeni we krwi.

Stwierdzono, że dieta bogata w błonnik wpływa również na redukcję trójglicerydów we krwi, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy (16).

Część badaczy wskazuje również na ateroprotekcyjne (chroniące przed miażdżycą) działanie kwasu alfa-linolenowego (ALA). Na przykład amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie obejmujące 1575 osób, w efekcie którego dowiedli, że dieta bogata w ALA skorelowana była z niższym rozpowszechnieniem blaszki miażdżycowej w obrębie tętnic szyjnych, oraz z występowaniem cieńszej warstwy wewnętrznej ściany naczynia (17).

6. Może obniżyć ciśnienie krwi

Kwas alfa-linolenowy w siemieniu lnianym okaże się również pomocny tym, którzy zmagają się z nadciśnieniem tętniczym. Badanie z udziałem 4500 osób udowodniło, że ALA w diecie skorelowane jest z mniejszą częstotliwością występowania nadciśnienia tętniczego oraz obniżoną wartością ciśnienia skurczowego (18).

Również autorzy kolejnej publikacji, hipotensyjne działanie nasion lnu przypisują obficie w nich występującym wielonasyconym kwasom tłuszczowym omega-3. W tekście tym zebrano wyniki 15 badań, w których łącznie udział wzięło 1302 dorosłych osób. W wyniku analizy tych badań wykazano, że siemię lniane w diecie przyczynić się może do znaczącego obniżenia wartości zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego. Korzystne działanie było szczególnie widoczne u uczestników z wysokim ciśnieniem krwi, spożywających 4 łyżki (30 g) nasion siemienia lnianego dziennie, przez okres ponad 12 tygodni. Co warte podkreślenia, redukcja ciśnienia skurczowego widoczna była szczególnie w grupie ludzi spożywających nasiona siemienia lnianego w formie proszku, a nie olej lniany czy lignany w formie ekstraktu. Ciśnienie rozkurczowe natomiast znacząco obniżono stosując zarówno sproszkowane nasiona, jak i olej lniany. Same lignany również i tu nie przyniosły zadowalającego efektu (19).

Idąc dalej, także kolejne analiza, tym razem 11 badań, dowiodła, że codzienne spożycie siemienia lnianego przez okres ponad 3 miesięcy skutkować może obniżeniem poziomu ciśnienia krwi o 2 mmHg (20). Wartość ta wydawać się może niewielka, jednak nawet redukcja ciśnienia krwi o 2 mmHg zmniejszyć może ryzyko wystąpienia udaru czy choroby wieńcowej serca o odpowiednio 14% i 6% (21).

7. Wspomaga odchudzanie

W jaki sposób siemię lniane wesprze nas w walce ze nadprogramowymi kilogramami? Otóż autorzy publikacji z 2017 roku wskazują, że nasiona lnu to wyjątkowo dobry wybór podczas diety odchudzającej, w szczególności dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Dlaczego? W wyniku analizy 45 badań wykazano, że wśród uczestników spożywających siemię lniane zaobserwowano redukcję masy ciała, BMI i obwodu talii. Co jednak ważne, obserwacje te dotyczyły osób otyłych, z BMI powyżej 27, spożywających codziennie, przez okres ponad 12 tygodni, całe nasiona lnu, nie olej (22).

Naukowcy działanie to przypisują w dużej mierze wysokiej zawartości rozpuszczalnego błonnika.

Poparcie stanowić może jedno z badań, którego uczestnicy spożywali napój z dodatkiem 2,5 g błonnika frakcji rozpuszczalnej. Skutkowało to mniejszym odczucie głodu i ogólnego apetytu (23).

Błonnik, zwłaszcza ten rozpuszczalny, przyczynia się do redukcji masy ciała poprzez spowalnianie opróżniania żołądka i wchłaniania substancji odżywczych. Absorbuje duże ilości wody, przez co zapewnia uczucie sytości na dłużej. Co więcej, błonnik w diecie powoduje stopniowy wzrost bakterii flory jelitowej, a to może zwiększyć wchłanialność lignanów. Te z kolei ulegają przekształceniu w enterolakton. Badania wskazują natomiast odwrotną zależność między enterolaktonem a otyłością (22).

Wspomnieć należy również o ALA. Wykazano, że długotrwałe spożycie siemienia lnianego skutkuje wyższym stężeniem stężeniem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, co potęgować może odchudzające właściwości nasion lnu (22).

8. Korzystny wpływ na skórę i włosy

Chcesz poprawić kondycję swojej skóry i włosów? I tu pomocne okazać się może siemię lniane.

12-tygodniowe, randomizowane badanie metodą podwójnie ślepej próby wykazało pozytywny wpływ na właściwości skóry kobiet spożywających olej lniany. Zaobserwowano znaczącą poprawę w kwestii wrażliwości skóry, przeznaskórkowej utraty wody, szorstkości naskórka i jego łuszczenia, skutkiem czego było zwiększone nawilżenie i gładkość skóry (23).

Działanie to jest najprawdopodobniej zasługą kwasu alfa-linolenowego. W porównaniu do młodszych ludzi, osoby starsze cechuje wyższa koncentracja prozapalnych oksylipin, co tłumaczyć może częściej występujący wśród nich stan zapalny. Zaobserwowano, że suplementacja siemienia lnianego skorygować może proporcje oksylipin prozapalnych i przeciwzapalnych, co skutkować może spowolnieniem procesu starzenia (24).

Siemię lniane – jak stosować?

szklanka zielonego koktajlu z nasionami siemienia lnianego

Siemię lniane to produkt, którym w łatwy sposób wzbogacisz swoją codzienną dietę. Co więcej, ich delikatnie orzechowy smak idealnie wkomponuje się w niemal każde danie. Aby jednak maksymalnie skorzystać z ukrytego w tych nasionkach dobrodziejstwa, pamiętaj aby wcześniej je zmielić.

Dlaczego jest to tak istotne?

Organizm bowiem nie jest w stanie strawić całych nasion siemienia lnianego – przechodzą one przez układ pokarmowy nietknięte, a my nie przyswajamy składników odżywczych w nich zawartych. Co więcej, oprócz zwiększonej biodostępności, mielenie nasion lnu pozwala uwolnić znajdujący się w nich śluz, który korzystnie wpływa na przewód pokarmowy.

Jak jeść siemię lniane?

 • Siemię lniane w postaci całych nasion dodaj do koktajli czy zup, a następnie blenduj na gładką masę.
 • Uprzednio zmielonymi nasionami lnu posyp owsiankę czy kanapki, dodaj do jogurtu czy sałatki. Możliwości jest wiele. Mielone siemię lniane łatwo przygotujesz np. w młynku do kawy, najlepiej tuż przed spożyciem.
 • Siemię lniane w postaci mielonych nasion dodaj do wypieków: ciast, muffinów, chleba. Czy wiesz, że w wielu przepisach nasiona lnu stanowić mogą alternatywę dla jajek? Wystarczy, że dodasz 1 łyżkę zmielonego siemienia lnianego do 2,5 łyżek ciepłej wody, całość wymieszasz i odstawisz na 5 minut. Ilość ta odpowiadać będzie 1 jajku – zwiększ proporcje w razie potrzeby. “Jajka” z siemienia lnianego nie zawsze będą idealnym rozwiązanie, ale w większości przepisów na babeczki, chleby, ciasta czy placuszki sprawdzą się doskonale.

Jak pić siemię lniane?

Zrób kisiel z siemienia lnianego. Jak? Są na to dwa sposoby.

Całe lub zmielone nasiona lnu zalej szklanką wody (1 łyżka nasion na 0,5 szklanki wody). Całość gotuj na małym ogniu przez 10-15 minut, regularnie mieszając, aż do uzyskania żelowej konsystencji. Zamiast gotowania możesz również po prostu zalać siemię lniane ciepłą wodą i pozostawić na około godzinę. Jeśli masz ochotę, powstały kisiel wzbogać do smaku miodem, sokami owocowymi czy konfiturą.

Ważne!

Podobnie jak w przypadku innych produktów bogatych w błonnik, np. nasion konopii czy chia, spożywając siemię lniane pamiętaj, aby pić dużo wody.

Siemię lniane – dawkowanie

Z analizy przeprowadzonych do tej pory badań naukowych wynika, że pozytywne działanie nasion siemienia lnianego na organizm człowieka zaobserwowano spożywając je już nawet w ilości 1 łyżki (7 g) dziennie.

Aby uniknąć skutków ubocznych wynikających z nadmiaru błonnika w diecie (jak np. zaparcia czy wzdęcia), nie warto jednak przekraczać ilości 4-5 łyżek (28-35) nasion dziennie.

Siemię lniane – gdzie kupić

Siemię lniane w postaci całych lub zmielonych nasion kupisz już niemalże w każdym sklepie spożywczym. Również w jakości bio, pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych. Co raz częściej znajdziesz je też jako składnik płatków śniadaniowych, chlebów, gotowych zup czy past kanapkowych.

Na rynku znaleźć można również ciekawe mieszanki superfoods, m.in. nasz miks Detoks. Oprócz siemienia lnianego znajdziesz w nim 7 innych składników: lucumę, amlę, kurkumę, cynamon, imbir, haritaki i fenkuł. Wszystkie z certyfikowanych upraw ekologicznych i wszystkie o silnych właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Działają razem, aby wspomóc detoksykację organizmu i wzmocnić odporność.

Warzyw w Twojej diecie ciągle za mało?

Taka mieszanka to będzie dla Ciebie strzał w dziesiątkę. Już jedna łyżeczka dziennie dodana np. do koktajlu podkręci Twoje posiłki 🙂

Siemię lniane vs. nasiona chia

dwie łyżeczki z nasionami chia i nasionami siemienia lnianego

Siemię lniane to nie jedyne “modne” nasiona. O miejsce na podium rywalizują z nasionami chia, kolejnym superfood, o którym cały czas jest głośno. Nie bez powodu, zarówno siemię lniane, jak i chia, to prawdziwe skarbnice składników odżywczych, witamin i minerałów.

Które z nich są lepsze? Nasiona lnu czy chia?

 • Zarówno nasiona siemienia lnianego, jak i chia cechuje duża zawartość błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3, w tym kwasu alfa-linolenowego ALA. Siemię lniane zawiera jednak więcej ALA niż chia, choć i te drugie wykazują wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. W porcji 30 g nasion lnu znajdziemy 6,4 mg ALA, podczas gdy w tej samej ilości nasion chia – 4,9 mg.
 • Nasionia siemienia lnianego zawierają mniej błonnika niż nasiona chia. W 30 g nasion lnu mamy ok. 8 g błonnika, w porównaniu do 11 g w tej samej ilości nasion chia. Błonnik rozpuszczalny w nich zawarty ma właściwości żelujące, co skutkuje uczuciem sytości na dłużej, regulacją poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
 • Jedynie siemię lniane zawiera lignany. Nasiona chia zawierają natomiast całą masę innych antyoksydantów, m.in. kwas chlorogenowy, kwas kawowy, mirycetynę, kwercetynę czy kemferol.
 • W składzie chia znajdziemy więcej wapnia niż w siemieniu lnianym. Czyni to je zatem doskonałym dodatkiem do diety wegan i wegetarian. Oprócz wapnia mamy tam również inne witaminy i minerały, jak cynk, miedź, fosfor, mangan i potas, podobnie jak w siemieniu lnianym.
 • Nasiona chia można jeść w całości, siemię lniane należy jednak przed spożyciem zmielić.

Szczerze? Ciężko dokonać wyboru, które są lepsze. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu spożycia omega-3, postaw na siemię lniane. Jeśli jednak szukasz lepszych źródeł wapnia czy błonnika – nasiona chia to będzie strzał w dziesiątkę. Z pewnością w zdrowej diecie znajdzie się miejsce dla obu tych produktów 🙂

Siemię lniane – przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć siemię lniane cechuje cała masa korzystnych właściwości zdrowotnych, ich spożycie może czasem wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi.

Przede wszystkim, pamietajmy, że nasiona lnu są bogate w błonnik – w 1 ich łyżce mamy aż 2 g tej substancji. I tak, błonnik w diecie jest bardzo wartościowy, jeśli jednak nagle zaczniemy spożywać go w dużych ilościach, doświadczyć możemy chwilowych, nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

 • Wzdęcia i gazy
 • Ból brzucha
 • Biegunka
 • Spadek apetytu

Rzadko, ale wystąpić może również reakcja alergiczna, kojarzona ze spożywanie siemienia lnianego. Objawić się ona np. obrzękiem twarzy, dusznościami czy pokrzywką (25).

Co więcej, nasiona lnu mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, m.in. rozrzedzającymi krew (jak np. aspiryna) i przeciwzakrzepowymi (26).

Ponadto, ze względu na zawartość lignanów, siemię lniane wykazuje łagodne działane estrogenne. W związku z tym, chorzy na nowotwór hormonozależny, lub Ci stosujący zastępczą terapię hormonalną, zasięgnąć powinni porady lekarza, zanim dodadzą je do swojej diety.

Siemię lniane – najczęściej zadawane pytania

1. Jakie działanie na organizm człowieka ma siemię lniane?

Nasiona lnu to doskonałe źródło błonnika i zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Słyną przede wszystkim z dobroczynnego wpływu na trawienie, ale mogą również obniżyć cholesterol, poziom glukozy we krwi czy uzupełnić profilaktykę nowotworową.

2. Siemię lniane – dobre czy złe dla zdrowia?

Zdecydowanie dobre, nie ma tu wątpliwości! To prawdziwy magazyn witamin, minerałów, błonnika, białka, omega-3 i antyoksydantów. Pamiętajmy jednak, aby nasiona z lnu jeść z umiarem – maksymalnie do 5 łyżek dziennie. W tym przypadku, więcej wcale nie znaczy lepiej 🙂

3. Czy siemię lniane pomoże mi schudnąć?

Co ciekawe, tak! A to właśnie dzięki zawartości błonnika. Dieta bogata w błonnik sprzyja utrzymaniu uczucia sytości na dłużej. Skutkować to może mniejszą liczbą spożywanych kalorii, a co za tym idzie, spadkiem masy ciała i zgubionymi centymetrami w talii.

4. Co jest lepsze: siemię lniane czy olej lniany?

Olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia nasion siemienia lnianego. Pod wpływem ciepła czy słońca stracić może część zawartych w nim składników odżywczych. W związku z tym należy przechowywać go w ciemnej butelce, w szafce, w chłodnym pomieszczeniu. W oleju lnianym znajdziemy jeszcze więcej zdrowych kwasów tłuszczowych ALA – w 1 łyżce siemienia mamy ich 1,6 g, podczas gdy w 1 łyżce oleju lnianego 7 g. Niemniej jednak, nie ma w nim błonnika, któremu siemię lniane zawdzięcza wiele swoich właściwości.

5. Jak jeść siemię lniane?

Nasiona lnu cechuje delikatnie orzechowy smak, który świetnie wkomponuje się w wiele potraw. Zmielone siemię lniane dodać możesz do placków, gofrów, różnego rodzaju wypieków. Posypać nim możesz również jogurt czy owsiankę. Olej lniany natomiast sprawdzi się jako składnik sosów sałatkowych.

6. Jak przechowywać siemię lniane?

Nasiona lnu mogą być dość wrażliwe na wysoką temperaturę i duże nasłonecznienie, dlatego najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w szafce. Kanadyjskie badania dowiodły jednak, że zmielone siemię lniane można trzymać w temperaturze pokojowej do 10 miesięcy, bez strat omega-3 (26).

Oceń artykuł:

Średnia: 4.4/5       Głosów: 53

Skomentuj:

Koszyk

Brakuje do bezpłatnej wysyłki 199,00 zł.

Brak produktów w koszyku.